• Smedbergsskolan, Vansbro, Švédsko

S touto školou udržujeme přátelské styky na úrovni učitelů i žáků. Delegace učitelů tak i žáků se pravidelně navštěvují. Naposledy jsme přivítali pětici učitelek a učitelů ze Smedbergsskolan při příležitosti oslav stého výročí gymnázia v roce 1999.

Naše vztahy k městu Vansbro, ležícímu asi 600 km severozápadně od Stockholmu, se však neomezují jen na tuto školu. Také představitelé místní samosprávy z Vansbro, kteří rovněž pravidelně přijíždějí na návštěvu Velkého Meziříčí, se u nás vždy zastaví.

Mnozí z učitelů a žáků obou škol udržují neformální přátelskou korespondenci pomocí klasické nebo e-mailové pošty a někteří se už navzájem soukromě navštívili.

--------------------------------------------------------------------------------

• I. E. S. „Martínez Vargas“ Barbastro, Španělsko

• Gesamtschule Nohfelden / Türkismühle, Německo

• Noorderpoort College Appingedam, Holandsko

• Maikkulan Koulu Oulu, Finsko

• Kastellin Yläaste Oulu, Finsko

Jmenované školy jsou našimi partnery v mezinárodním projektu spolupráce škol Socrates – Comenius 1, realizovaném za finanční podpory Evropské unie v letech 2001 – 2004 pod názvem „We are all living under the same sky“.

• St Christopher’s Special School Wrexham, Anglie

• Zespól Szkól Zawodowych Przygodzice, Polsko

• Publiczne Gimnazjum Zyrardów, Polsko

• Gymnasium an der Max-Planck-Stra3e Delmenhorst, Německo

Spojení se shora uvedenými školami prostřednictvím anglicky psaných dopisů nebo e-mailů bylo navázáno teprve nedávno, poté, co Mgr. Marie Kunderová se seznámila se svými kolegy z těchto škol v březnu 2001 na školení evropských koordinátorů, pořádaném a financovaném Evropskou unií v St Jean d’Angély ve Francii.

Zájemci z řad studentů různých tříd se prostřednictvím dopisování cvičí a zdokonalují v praktickém užití znalostí angličtiny, dovídají se o životě svých kamarádů v jiných zemích a navazují nová přátelství.