Komise německého, ruského a španělského jazyka

Složení předmětové komise NJ, RJ, a ŠJ

Předseda:

Mgr. Marcela Pospíšilová - předsedkyně celé komise, vedoucí oddělení ruského jazyka
Mgr. Lenka Padalíková - vedoucí oddělení španělského jazyka

Členové:

Ing. Miriam Ševčíková, Mgr. Markéta Tomanová, Mgr. Iva Beránková

 

Vaření podle německých a rakouských receptů

5. A vařila podle německých a rakouských receptůV pondělí 18. 3. 2024 při projektovém dnu třída 5. A vařila podle německých a rakouských receptů. Recepty si žáci vyhledali, nakoupili suroviny, pokrmy uvařili a pak jsme je všichni snědli. Chutnaly skvostně. A co jsme to vařili? Rakouskou dýňovou polévku, taštičky Maultaschen ve vývaru, sýrové špecle, německé bramboráky s jablečným pyré, Sachrův dort a Schwarzwaldský dort. Doporučujeme, uvařte si i vy doma. Několik fotek pro inspiraci.

5. A vařila podle německých a rakouských receptů

5. A vařila podle německých a rakouských receptů

5. A vařila podle německých a rakouských receptů

5. A vařila podle německých a rakouských receptů

5. A vařila podle německých a rakouských receptů

5. A vařila podle německých a rakouských receptů

5. A vařila podle německých a rakouských receptů

5. A vařila podle německých a rakouských receptů

Exkurze v Rakousku

Centrum SonnenweltDne 12. 4. 2024 jsme se společně se sekundou vydali do Rakouska konkrétně do údolí Wachau. Navštívili jsme ekologické centrum Sonnenwelt a následně jsme šli menší výšlap na zříceninu Dürnstein. Ke konci výletu jsme si prošli městečko Krems. Počasí nám vyšlo a všichni si výlet užili.

Výšlap na zříceninu Dürnstein

Údolí Wachau

Centrum Sonnenwelt

Das Bild der anderen

V rámci výuky německého jazyka se každým rokem zapojuje několik skupin našich studentů do korespondenčního projektu Das Bild der anderen. Jedná se o korespondenci v německém jazyce, kdy si studenti z naší školy dopisují (vyměňují emaily) se studenty z cizích zemí. Ve školním roce 2023/24 si například žáci 4. A dopisují se studenty z Dánska. Studenti 1. C pak v jazyce německém píšou dopisy svým vrstevníkům z Francie a Belgie. Studenti si tímto způsobem prohlubují své znalosti německého jazyka a hlavně se dozvědí mnoho informací o životě svých kamarádů v jiných zemích. Někdy je tato korespondence natolik zajímavá, že dojde i na výměnu malých dárečků.

Wir kochen auf Deutsch

Schwarzwälder Kirschtorte (Schwarzwaldský dort)Dne 18. prosince 2023 se naše třída 4. A vydala v rámci projektového dne Wir kochen auf Deutsch na ZŠ Sokolovskou vařit německé pokrmy.

Ze sladkého jsme si připravili Schwarzwälder Kirschtorte (Schwarzwaldský dort), Apfelstrudel (jablečný štrúdl), Sacher-Torte (Sacher dort) a Waffeln mit Sahne und Waldfrucht (vafle se šlehačkou a lesním ovocem). V rámci slaných jídel spolužáci dělali Kürbissupe (dýňovou polévku), Wiener Schnitzel (vídeňské telecí řízky), Berliner Currywurst (grilovanou klobásu politou kečupem, posypanou kari kořením a s pečeným bramborem jako přílohou) a Eintopf (polévku s velkým množstvím zeleniny a s vepřovým masem). Na konci vaření proběhlo hlasování o nejlepším pokrmu. Ze slaného mezi námi vyhrála dýňová polévka a nejoblíbenějším sladkým se staly vafle.

Vše se nám podařilo dle našich představ, všichni jsme si moc pochutnali a vaření jsme si moc užili.

Zuzana Votoupalová a Bára Šteflová ze 4. A

Apfelstrudel (jablečný štrúdl)Berliner CurrywurstKürbissuppeKürbissuppeSacher-Torte mit Schlagsahne

Exkurze do Drážďan

Před SemperoperO letošním adventu se třídy 2. C a 6. A vypravily do Drážďan. Po dlouhé cestě autobusem jsme vystoupili v našem cíli, konkrétně u drážďanské Gläserne Manufaktur, kde byla pro nás připravena asi hodinová prohlídka výrobních okruhů a vyráběných modelů aut značky Volkswagen. Následně jsme autobusem přejeli do malé mlékárny Pfunds Molkerei, která je zapsána v Guinessově knize rekordů jako nejkrásnější mlékárna na světě. Byly zde k zakoupení jak mléčné výrobky, tak i kosmetika z mléka nebo různé druhy vín. Po procházce starou částí Drážďan jsme se dostali na vánoční trh „Striezelmarkt“ a nákupy mohly konečně začít. Díky velkému počtu stánků si každý určitě našel něco, co se mu líbilo, ať už to byla svíčka, dřevěná ozdoba nebo punč :-). Vánoční atmosféru dokreslovaly znějící koledy a když jsme se všeho nabažili, mohli jsme se uchýlit do blízkého nákupního centra.  

Cestu domů většina z nás prospala. Celodenní chození, zima a nově nabraná německá slovíčka nás vyčerpaly dostatečně. Myslím, že výlet jsme si užili a máme díky němu spoustu nových zážitků.  

Lenka Padalíková

Gläserne Manufaktur U Frauenkirche Pfunds MolkereiGläserne Manufaktur

Němčina nekouše

Jazyková animace s názvem Němčina nekoušeV pondělí 16. 10. 2023 se na našem gymnáziu uskutečnila jazyková animace s názvem Němčina nekouše pro třídy 2. A a 3. A. Program zajistilo koordinační centrum mládeže Tandem Plzeň a jeho lektorka Simona Poeder Innerhofer.  Studenti se zábavnou formou seznámili s reáliemi německy mluvících zemí, pozdravy (Hoi!, Gruezi!, Moin! Servus! Moien!), pracovali se slepou mapou, zahráli si různé hry a také se naučili několik slov z vídeňského dialektu (Leiwand, Oida, Scharch). Byla to skvělá motivace pro další studium německého jazyka. Tschuess! Mach´s gut!

Němčina nekouše!

Exkurze do Vídně

MicrosoftTeams-image 19Jednoho krásného květnového dne, tedy 30. května, jsme vyrazili na dlouho očekávanou exkurzi do Vídně. Časně ráno se většina z nás shromáždila na parkoviště před gymnáziem, kde jsme netrpělivě očekávali příjezd autobusu. Autobus přijel a my, plni očekávání, vyrazili na cestu. Čekala nás ještě malá zastávka v Bíteši, abychom nabrali bítešské kamarády a hurá do Vídně. V Brně k nám nastoupila příjemná paní průvodkyně, která nám po celou cestu vyprávěla zajímavá fakta. Po asi třech hodinách cesty naše oči spatřily okraj Vídně. První zastávkou byl slavný Hundertwasserthaus, u kterého jsme se díky dvou milým Němkám dozvěděli něco i v němčině. Následoval přejezd do centra, kde jsme mohli vidět radnici, budovu Parlamentu, divadlo, muzea a rozlehlý komplex Hofburgu. U majestátního kostela Stephansdom jsme si udělali pauzu na oběd a nákup suvenýrů. Posledním bodem programu byl překrásný Schönbrunn. Více než samotný interiér zámku nás okouzlily jeho rozkvetlé zahrady. Na památku jsme vytvořili krátké video, abychom měli vzpomínku na tento krásný výlet, ze kterého jsme si odnesli cenné informace, nezapomenutelné zážitky a ještě více prohloubená přátelství! Video vzniklo od nápadu až po jeho realizaci během tohoto dne a v autobuse jsem za něj dostali od průvodkyně sladkou odměnu.

 Marie Sklenářová, 3. C 

Exkurze 7. A a 3. C ve Vídni

Exkurze Wachau

 4. A v SonnenweltuDne 17. dubna 2023 se naše třídy 3. A a 4. A vydaly na exkurzi v rámci výuky němčiny do rakouského údolí Wachau. Společně s námi jely paní učitelky Marcela Pospíšilová, Miriam Ševčíková a Lenka Marešová.

Vyjeli jsme v brzkých ranních hodinách a po dvou a půl hodinách cesty jsme dorazili do malého městečka Großschönau. Tady jsme navštívili naučné interaktivní centrum Sonnenwelt. Zde nám na úvod pustili desetiminutové video o problematice dnešního světa. Následně jsme si prošli samotnou expozici a dozvěděli jsme se mnohé o vývoji naší planety, starověkém Egyptě, ale i o současnosti a získávání energie z obnovitelných zdrojů a mnoho dalšího. Zajímavou věcí bylo, že vesnička Großschönau je první pasivní obcí nejenom v Rakousku, ale i v celé Evropě.

Po této zajímavé návštěvě jsme přejeli do malebné vesničky Dürnstein, kde jsme se vydali na stejnojmennou zříceninu hradu, kde byl v dávných dobách vězněn král Richard Lví srdce.   Z tohoto místa jsme měli krásný výhled na řeku Dunaj.

Odpoledne jsme přejeli do města Krems, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Prošli jsme se kolem významných památek a následně nás čekal rozchod, který každý z nás využil podle svého uvážení. V podvečerních hodinách jsme se vydali zpět do Česka.

Exkurze se nám všem moc líbila. Jelikož jsme byli první, kdo tuto výpravu absolvoval, rádi bychom ji doporučili i mladším ročníkům, které se na tuto cestu budou moci v dalších letech vydat také.

Bára Šteflová a Zuzana Votoupalová, 3. A

3. A v SonnenweltuExpozice SonnenweltVýhled z hradu Dürnstein

Máme opět vítěze krajského kola Olympiády v německém jazyce

Martin-SpinarRádi bychom se s Vámi podělili o radost z úspěchu našeho žáka Martina Špinara ze třídy 7. A, který zopakoval své loňské vítězství v okresním i krajském kole Olympiády v německém jazyce. Krajské kolo se konalo 11. 4. 2023 v Jihlavě, tentokrát stejně jako okresní kolo prezenčně (v loňském roce byla všechna kola distanční formou).

 

Dle hodnocení porotce Klause Mike Hubnera, rodilého mluvčího a učitele německého jazyka na Gymnáziu Jihlava, byla úroveň letošní soutěže velmi vysoká. Martin je velmi nadaný student, je úspěšný i v dalších vědomostních soutěžích.

Martine, děkujeme, gratulujeme ke skvělým výsledkům a přejeme hodně úspěchů v celostátním kole.

Jak jsme vařili německé pokrmy

obatzdaPoslední dny školní docházky v roce 2022 si naše třída 5. A zpestřila projektovým dnem “Wir kochen auf deutsch”. Pro ty z vás, kteří nemluvíte německy a nevíte, co si pod tímto názvem máte představit, přináším objasnění: jednalo se o projektový den, během kterého jsme připravovali, vařili i pekli nejznámější pokrmy německé a rakouské kuchyně.

Více v článku pdfJak jsme vařili německé pokrmy (246 kB)

  

Zřizovatel organizace

Zřizovatel organizaceSeparatorFinanční podporaPodpořil
Nahoru