Komise českého jazyka a literatury

Divadelní představení Velký Gatsby

Na snímku s představitelkou Daisy Kristýnou Daňhelovou není Velký Gatsby, nýbrž student 7. A Martin ZejdaVe středu 6. 12. 2023 vyrazili na divadelní představení tentokrát studenti vyššího gymnázia. Vybrali si divadelní adaptaci románu Francise Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby uváděnou v Městském divadle v Brně. Někteří z nich knihu přečetli, někteří viděli filmovou verzi, pro část z nich to byla první zkušenost s touto literární klasikou. O zážitky a postřehy z představení a spojnice s dnešní dobou se pak studenti podělili ve výuce českého jazyka a v literárním semináři.

Úspěch naší studentky v krajském kole Olympiády v českém jazyce

Máme radost, že se můžeme podělit o úspěch naší studentky Emmy Klimentové, které se podařilo v krajském kole I. kategorie Olympiády v českém jazyce obsadit krásné 3. místo.  Krajské kolo proběhlo 26. dubna online formou, Emma uspěla v konkurenci dalších 15 žáků z celého Kraje Vysočina a obhájila stejnou příčku, na níž se umístila i v okresním kole.

Emmě blahopřeje a děkujeme za reprezentaci školy.

Jana Říhová

Mávnutí motýlích křídel splnilo dětský sen

Beseda se Sárou Topinkovou v aule gymnáziaV úterý 21. března studenti převážně vyšších ročníků gymnázia a další zúčastnění hosté vyslechli v takřka zaplněné aule školy autorské čtení z knihy Stačí mávnout křídly. S devatenáctiletou autorkou Sárou Topinkovou poté besedovali o zrodu knihy a výběru jejího názvu, námětu, postavách, zápletkách, míře fikce, ale i spoustě témat, která kniha nabízí. V závěru besedy došlo i na autogramiádu.

Sára Topinková žije ve Velké Bíteši a momentálně je studentkou maturitního ročníku Gymnázia Velké Meziříčí. O literaturu se zajímá již léta - čte, píše i recenzuje. Od dětství si vymýšlí různé příběhy a jejím snem bylo jednou vydat opravdový román. To se jí splnilo loni před Vánocemi, kdy v nakladatelství YA čtu vydala svoji prvotinu. Kniha i nakladatelství se zaměřují na dospívající čtenáře v rámci žánru tzv. young adult contemporary. Pohled do hodnocení na webových stránkách nakladatelství i na sociálních sítích ukazuje, že 350stránkový, graficky zajímavě upravený román Stačí mávnout křídly o těžkostech a nadějích dospívání si již dokázal získat přízeň čtenářů. Sára s velkou mírou upřímnosti, ochoty, ale i humoru odpovídala na řadu dotazů jak těm, kteří už její knížku přečetli, tak těm, kteří se na ni buď chystají, nebo je prostě zajímal tvůrčí proces a předestřená témata, jež v dnešní společnosti začínají silněji rezonovat. Příjemně naplněné odpoledne rychle uteklo a posluchači odcházeli kromě podepsané knihy i se zajímavou, pozitivně vnímanou zkušeností.

Dagmar Handová

Beseda se Sárou Topinkovou v aule gymnázia

Beseda se Sárou Topinkovou v aule gymnázia

Limericky nejsou triky!

Logo GVMV hodině literatury jsme se před prázdninami bavili čtením a vytvářením limericků. Nejprve jsme se seznámili s tvorbou Edwarda Leara a Jiřího Žáčka. Limerick je pětiveršová forma s určitým typem rýmu a daným obsahem. A pak jsme se s chutí pustili do tvorby našich vlastních limericků. Jak se nám básničky podařily, můžete posoudit níže.

 

3. A

 

Byl jeden Peťa z Beteše,
bavil se sbíráním veteše.
Když už toho měl plný dům,
začal veteš sypat holubům,
ten blázen Peťa z Beteše.

Více v článku pdfLimericky nejsou triky! (125 KB)

Divadelní představení Anna Karenina

Studenti 6. A Jakub Kliment a Martin Zejda po představení s Michalem Isteníkem, představitelem Stěpana OblonskéhoVe středu před jarními prázdninami vyrazili žáci vyššího gymnázia do Městského divadla v Brně, aby zhlédli dramatizaci románu Lva Nikolajeviče Tolstého Anna Karenina.

Téměř tříapůlhodinové představení mělo švih a gradovalo do poslední scény. Zaujaly nás herecké výkony, zejména excelentní provedení titulní hrdinky v podání Ivany Vaňkové. Užili jsme si také zajímavou a velkorysou výpravu a kostýmy. Inscenace skvělým způsobem doplnila učivo literatury.

Multimediální den 2022

Prezentace médií v atriu FSS MUV pátek 25. 11. 2022 jsme společně (2. C a 6. A) navštívili Multimediální den, již tradičně pořádaný FSS MUNI. Hlavním tématem byla politická žurnalistika a její svět. Všichni jsme se zúčastnili slavnostního zahájení a předávání cen Arnošta Heinricha za nejlepší žurnalistickou tvůrčí bakalářskou práci. Potom jsme se rozešli na program podle vlastního uvážení. Mohli jsme si vybrat z několika workshopů, respektive přednášek, nebo třeba navštívit fotovýstavu věnovanou Československu či si prohlédnout časopisy žáků a studentů základních i středních škol.

Více v článku pdfMultimediální den (539 KB).

Literární soutěž vyhrál student GVM

Student 5. A Jan Michal získal 1. místo v kategorii poezieStudent 5. A Jan Michal se zapojil do literární soutěže určené žákům 2. stupně ZŠ a SŠ Slavkovské memento vyhlášené již několikátým rokem zámkem Slavkov – Austerlitz, p. o., spolu s Klubem autorů literatury faktu a Čs. obcí legionářskou, Brno 2 a ve spolupráci s Městskou knihovnou ve Slavkově u Brna.

Letošní témata se vztahovala k jednak k 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, jednak k válkám vůbec. Mladí literáti si mohli klást otázky: Co předchází či předcházelo velkým válkám i „malým“ ozbrojeným konfliktům? Je možné jim zabránit? Jak žijí, bojují a umírají vojáci? Proč musí trpět civilní obyvatelé, kteří mají tu smůlu, že žijí na „nesprávném“ místě? Jak to bylo s válkami v historii a jak je tomu dnes? Jak zasahují válečné konflikty do života dětí? Jakou knihu o válce jsem četl/a (referát, recenze, kritika), jaký film/dokument jsem viděl/a?

V tematické podsekci Neválky pak žáci zkoumali větší či menší problémy ve vzájemných vztazích (ve škole, rodině, společnosti); boj proti společenským nešvarům (drogy, alkoholismus a jiné); války osobní či vnitřní (boj sám se sebou – například výběr povolání, hubnutí, konec s kouřením a podobně).

Odevzdané práce v libovolném slohovém útvaru hodnotila literární komise (spisovatelé, pedagogové, žurnalisté). Vítězové jednotlivých kategorií pak byli vyhlášeni ke dni 26. dubna 2022 (den výročí osvobození města Slavkov u Brna v roce 1945). Student naší školy Jan Michal zaujal porotu svým eposem zpracovávajícím události velkomeziříčské tragédie z května r. 1945 a získal 1. místo v kategorii poezie.

Honzíkovi velmi blahopřejeme a doufáme, že inspiruje další literární a historické nadšence.

Dagmar Handová

Mimořádný úspěch v OČJ

Olympiáda v českém jazyceV letošním školní roce se v olympiádě z českého jazyka velmi dařilo studentce 7. A Alžbětě Pánkové. Postupně se probojovala – vždy z prvního místa – přes školní, okresní a krajské kolo soutěže do kola celonárodního, které se uskuteční v červnu v Želivu.

Bětce blahopřejeme a děkujeme za skvělý úspěch, kterým reprezentuje naši školu.

Dagmar Handová

Exkurze v Ratibořicích

Exkurze v RatibořicíchVe čtvrtek 9. září 2021 se naše třída (6. A) vydala na exkurzi do Ratibořic, místa, kde strávila významná česká spisovatelka Božena Němcová své dětství a které ji inspirovalo v její literární tvorbě. Kromě naší třídní učitelky Dity Massey nás doprovázela i paní učitelka Barbora Štindlová.

Více v článku pdfExkurze v Ratibořicích (572 KB)

Olympiáda v českém jazyce

Olympiáda z českého jazykaBlahopřejeme našim studentům, kteří dosáhli vynikajících výsledků v Olympiádě z českého jazyka. Soutěž ve vyšších kolech letos probíhala netradičně – distanční formou.

Student 4. A Jakub Kliment obsadil v okresním kole soutěže 5. místo z 20 zúčastněných. Studentka 6. A Natálie Báňová se probojovala až do kola krajského, kde se umístila hned za nejlepšími třemi na 4. místě ze 14 účastníků a má stále otevřenou šanci na postup do celostátního kola na základě dosažených bodů. Držíme palce!

Zřizovatel organizace

Zřizovatel organizaceSeparatorFinanční podporaPodpořil
Nahoru