Komise českého jazyka a literatury

Oslava Mezinárodního dne mateřštiny

Mezinárodní den mateřštinyV pátek 21. února 2020 se zhruba od 19. hodiny jindy nemalá učebna dějepisu našeho gymnázia změnila na útulné doupě básníků a básničkářů. Dopomohlo k tomu intimní světlo svíček, vůně čaje, měkké křeslo nebo nafukovací matrace, na nichž se dalo spočinout. V tuto nezvyklou hodinu se zde sešli jen ti, kdo opravdu chtěli nebo byli zvědaví (+ Tea, která přišla z donucení). Dvanáct studentek i studentů spolu se čtyřmi češtinářkami během tří hodin nechali společně prostorem a nočním časem zaznít slova Jana Skácela, Františka Halase, Bohuslava Reynka, Františka Hrubína, Fráni Šrámka, Milana Kundery, Karla Plíhala, Anatola Svahilce, Heinricha Heineho, Báry Vencálkové, J. H. Krchovského, K. J. Erbena, Petra Soukupa, A. S. Puškina, Hynka Viléma, Petra Kabeše či Hanse Sachse. Objevem pro všechny byla poezie, již nám představila paní učitelka Bohuslava Kučerová. Přinesla sbírku vlastenecké a reflexivní lyriky svého strýce Jaromíra Krejčího. Velikou odvahu projevili ti, kteří v průběhu večera představili verše vlastní, ať už ve formě haiku nebo slam poetry. Smích se střídal se zadumáním i obyčejným povídáním, takže vznikla neopakovatelná a svým způsobem blízká nálada. Veliký dík patří paní kolegyni Jiřině Kácalové. Neváhala přijít, zkontrolovala, jestli dnešní mladí nezanevřeli na poezii, a hlavně nám všem ukázala, jak působí text, když ho člověk nečte, ale doopravdy recituje.

Rádi byste to slyšeli nebo si aspoň prohlédli ilustrativní fotografie? Nejspíš budete muset počkat na další příležitost a pak přijít. Jsou totiž okamžiky, které se nedají vzdáleně zprostředkovat, musejí se prostě zažít.

Barbora Štindlová, Dagmar Handová Navrátilová

Pozvánka na Večer a noc s poezií

Trocha poezie nikoho nezabijeVážené kolegyně, vážení kolegové, milí studenti,

za předmětovou komisi českého jazyka vás srdečně zveme na Večer a noc s poezií – pdfpodrobnější informace jsou uvedeny na plakátu (765 KB). Studenty prosím, aby svůj případný (leč seriózní) zájem nahlásili příslušné vyučující českého jazyka do pátku 14. února. Kolegy−zájemce prosím, aby se nám ozvali mailem nebo osobně. Akce se koná v pátek 21. 2. 2020 od 19 hodin na GVM.

Těšíme se na všechny poeziemilovné studující i vyučující. S pozdravem "Trocha poezie nikoho nezabije" :-)

Dagmar Handová
Barbora Štindlová

Časopis Stoják na Multimediálním dni v Brně

Časopis Stoják na Multimediálním dni v BrněV pátek 22. listopadu 2019 se část členů redakce časopisu Stoják vycházejícího ve škole vydala na Multimediální den na Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Hlavní téma letošního 11. ročníku bylo Důvěra a média.

Mohli jsme tedy, mimo jiné, zhlédnout přednášku a diskusi s moderátorem Událostí ČT Martinem Řezníčkem. Dozvěděli jsme se, jaká je novinářská praxe v BBC, jak náročná je práce zpravodaje v USA, jak někteří lidé ohrožují důvěru ostatních v média a umí s nimi manipulovat ...

Více v článku pdfČasopis Stoják na Multimediálním dni v Brně (1 MB)

Výzva a prosba - darování čítanek z nakladatelství Scientia

GVMMilí absolventi nedávní i dávnější,

dovolte mi, abych se na vás obrátila jako předsedkyně předmětové komise českého jazyka v naší škole s prosbou a výzvou.

Jak samozřejmě víte, my češtinářky jsme si oblíbily čítanky z nakladatelství Scientia. Bohužel se již nebude konat žádný dotisk čítanek a poslední existující výtisky v republice naše škola skoupila. Učebnic však stále není dost pro to, abychom je coby vyučující mohli do hodin nosit a studentům půjčovat.

Velice vás tedy prosím, zda byste nám nepotřebné výtisky, které máte doma, nevěnovali. Zájem máme zejména o Literaturu - výbor III (červená barva) a Literaturu – výbor IV (žlutá barva). Moc nám tím pomůžete a budeme moci pracovat i s dalšími generacemi studentů s osvědčenými texty.

Za PK ČJ GVM děkuje

Dagmar Handová

Akce předmětové komise českého jazyka v září

Od prvních zářijových dnů se výuka českého jazyka a literatury rozběhla naplno. Přesto jsme využili slunných dnů a podnikli se studenty několik vycházek a exkurzí.

V první polovině září žáci 2. A a 3. A absolvovali vlastivědnou a historickou procházku po Velkém Meziříčí. Cílem bylo přiblížit jak místním, tak dojíždějícím studentům dějiny Velkého Meziříčí a významné objekty v centru města.

Více v článku pdfAkce předmětové komise českého jazyka v září (501 KB)

Kurz rozvoje čtenářské gramotnosti

dum-hasekNa konci srpna se tři členky předmětové komise českého jazyka zúčastnily kurzu rozvoje čtenářské gramotnosti studentů financovaného z tzv. šablon.

V Lipnici nad Sázavou se během tří dnů nejen školilo, ale také se vyměňovaly zkušenosti mezi pedagogy.

Více v článku pdfKurz rozvoje čtenářské gramotnosti (541 KB)

Po stopách Karla Havlíčka Borovského

Exkurze v H. BroděZatímco někteří studenti tříd 5. A, 6. A a 2. C vyrazili na týden za zážitky do Anglie, jejich zbývající spolužáci se ve čtvrtek 7. 9. vydali na exkurzi po Vysočině tematicky inspirovanou osudy a dílem Karla Havlíčka Borovského a životem našich předků ve zmíněném regionu.

První zastávkou se stal dům Havlíčkovy rodiny na náměstí v Německém, dnešním Havlíčkově Brodě, jehož část slouží jako muzeum věnované právě tomuto novináři, politikovi a spisovateli.

Více informací naleznete v článku pdfPo stopách Karla Havlíčka Borovského (365 KB).

Zřizovatel organizace

Zřizovatel organizaceSeparatorFinanční podporaPodpořil
Nahoru