Komise De, OV, ZSV, VV, HV a latiny

Složení předmětové komise De, OV, ZSV, VV, HV a latiny

Předseda:

Mgr. Barbora Štindlová - vedoucí oddělení dějepisu

Členové:

Mgr. Lenka Muchová - vedoucí oddělení výtvarné výchovy

Mgr. Dagmar Handová Navrátilová - vedoucí oddělení latiny

Mgr. Markéta Rosová Prudíková, Ph.D. - vedoucí oddělení hudební výchovy

Mgr. Ilona Pokorná - vedoucí oddělení OV, ZSV

Mgr. Kateřina Káňová, Mgr. Ladislava Fialková, Mgr. Jana Říhová, Mgr. Marcela Pospíšilová, Mgr. & Mgr. Tereza HammerováMgr. Lenka Padalíková, Mgr. Marie Nedomová

 

Nikomu jsem neublížil

Mgr. Libor Svoboda, PhD.  Ve středu 31. ledna 2024 se na našem gymnáziu pro žáky 3. a 4. ročníků uskutečnilo promítání dokumentárního filmu s názvem Nikomu jsem neublížil (2011) režiséra Pavla Křemena. Asi 50 minut trvající snímek se skládal z výpovědí bývalých důstojníků i konfidentů Státní tajné bezpečnosti v Československu v letech 1948–1990. Pojednával o praktikách organizace při náboru nových informátorů, následné spolupráci a zpětném pohledu zúčastněných. Bylo zajímavé sledovat reakce jednotlivých řečníků, reflexi jejich vlastního působení ve službách minulého režimu.

Po skončení filmu následovala beseda s historikem Mgr. Liborem Svobodou, PhD. Jako pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů se zabývá analýzou a zpracováním archivních dokumentů StB. 

Více v článku pdfNikomu jsem neublížil (300 KB)

Okresní kolo Dějepisné olympiády

DeO-2024V úterý 16. ledna 2024 se ve Středisku volného času Aktive ve Žďáře nad Sázavou konalo okresní kolo Dějepisné olympiády. Z našeho gymnázia bylo vysláno 5 studentů, které čekalo řešení testu zaměřujícího se na kulturní kořeny našeho národa. Největšího úspěchu dosáhla Terezie Prášková (6. A), když s počtem 62 bodů vybojovala první místo a postupuje do krajského kola. O devět bodů méně nasbíral Viktor Prokop (2. C) a obsadil tak krásné sedmé místo.

Všem zúčastněným gratulujeme a Terce přejeme mnoho úspěchů v krajském kole.

 Marie Nedomová

 

Středoškolský parlament Kraje Vysočina

Zasedání Středoškolského parlamentu Kraje VysočinaV prosinci jsem měla možnost zúčastnit se díky Studentské radě GVM zasedání Středoškolského parlamentu Kraje Vysočina. Zasedání se konalo na Krajském úřadě v kongresovém sále v Jihlavě. K hlavním tématům patřilo například duševní zdraví či sebepoškozování, o kterém jsme měli následně přednášku Mgr. Veroniky Šibůrkové, dále manželství pro všechny a republikové fórum.

Organizace zasedání byla výborná, komunikace mezi studenty otevřená a empatická. Měli jsme možnost diskutovat s panem hejtmanem Mgr. Vítězslavem Schrekem a s 1. náměstkyní hejtmana Mgr. Hanou Hajnovou. Celkově se mi zasedání velmi líbilo, studenti z celého regionu se sešli v hojném počtu, atmosféra byla nepopsatelná a zároveň jsem přivezla pár tipů, v nichž by se v daných tématech mohla angažovat i naše studentská rada.

Sofie Horská, 2. C

Exkurze do Polska

Collegium Maius – nejstarší část Jagellonské univerzity v KrakověV posledních zářijových dnech jsme se my, studenti maturitního ročníku, účastnili našeho posledního školního zájezdu, který se odehrával v Polsku.

V časných ranních hodinách jsme vyjížděli směrem k městu Osvětim, na jehož předměstí vybudovali nacisté v roce 1940 koncentrační tábor Auschwitz I a Auschwitz II – Birkenau. Zde jsme absolvovali prohlídku s místním průvodcem v českém jazyce. Večer jsme přijeli do Krakova, kde jsme byli po celou dobu exkurze ubytováni.

Více v článku pdfExkurze do Polska (885 KB)

Shana tova u-metuka 5784

zid-pamatky-Brno-202314. září 2023 jsme se jako studenti čtvrtých ročníků vypravili do Brna za tajemstvími tamějších židovských památek. Naše putování začalo v ranních hodinách, kdy jsme se sešli na vlakovém nádraží ve Velkém Meziříčí a společně se vypravili na cestu. Ta proběhla bez jakýchkoliv obtíží a po příjezdu na brněnské Hlavní nádraží už na nás čekala paní průvodkyně Barbora Dočkalová, pracovnice brněnské pobočky Židovského muzea v Praze a členka Židovské obce Brno.

Více v článku pdfShana tova u-metuka 5784 aneb Gymnazijní badatelé na cestě po brněnských židovských památkách (342 KB).

Velkomeziříčští gymnazisté zase „na bedně“!

Výprava z Gymnázia Velké Meziříčí na 17. ročníku Dějepravného soutěžení29. května 2023 se zámek v Třebíči a přilehlý park zalily sluncem a současně nás přenesly do časů 1. republiky. Pravda vítězí! bylo téma již 17. ročníku Dějepravného soutěžení, v němž přijelo poměřit své síly 24 týmů. Jedinečné dějinné období jistě skýtalo spousty zajímavých témat, událostí, osobností spojených s léty 1918–1938. Zároveň přinášelo trochu komplikace pro žáky 8. tříd a tercií, protože je to doba, o níž se zatím ve škole neučili. Museli si tedy tuto látku prozkoumat dopředu a sami. Naše šestičlenné terciánské družstvo s názvem Bylo nás pět (Galina Audy, Christina Martakidu, Anežka Michalová, Barbora Rösslerová, Natálie Sedmíková, Bára Šteflová) se ale nezaleklo a zařadilo se do středu výsledkové listiny. Statečné terciánky odjížděly s diplomem uděleným za „nadšení a radost ze hry“ a hlavně s odhodláním přijet příští rok zase.

Kvartáni Galerie Velkopodnikatelů Meziříčských (Vít Beránek, Jan Borský, Vladimír Duchtík, Daniela Dufková, Ladislav Chadim, Nina Jarušková) zvolili kostýmy odkazující na zdejší meziříčské podnikatele – rodinu Beckovu a Jelínkovu. Porotu zaujali nejen originální scénkou, převlekem, ale i znalostmi, dovednostmi a schopností improvizovat. Naprosto právem vybojovali 2. místo. A tím udrželi hezkou gymnaziální tradici přivézt z Třebíče „medaili“.

Velké poděkování a uznání se od třebíčských muzejníků dostalo také našim dvěma družstvům pořadatelů (vítězům minulých let), kteří připravili svá stanoviště a celé 4 hodiny neúnavně komunikovali se soutěžícími a jednotlivým družstvům spravedlivě udělovali body.

Barbora Štindlová

Mikuláš v Kopretině

Mikuláš v KopretiněS menším předstihem dorazila 1. prosince pětičlenná skupina z naší třídy (6. A) do Kopretiny, centra pro rodiče s dětmi. Mikuláš postupně předvolával všechny zúčastněné a četl jim z knihy hříchů. Andělé poté porozdávali balíčky s ovocem a sladkostmi. Samozřejmě také nechyběli strašidelní čerti, kterým malí provinilci slíbili do příštího roku polepšení. Nakonec jsme si všichni společně zazpívali koledy a rozloučili jsme se. Doufáme, že se náš program líbil nejen dětem, ale i rodičům a že jsme podpořili vánoční atmosféru.

Mikuláš v Kopretině

 Mikuláš v KopretiněMagdaléna Sladká

Pozvánka na výstavu Není koláž jako koláž

Pozvánka na výstavuVýstava v Městské knihovně ve Velkém Meziříčí s názvem Není koláž jako koláž bude zahájena ve čtvrtek 8. prosince v 17 hodin slavnostní vernisáží. Surraelistické a lettristické práce studentů výtvarné výchovy Gymnázia Velké Meziříčí jsou volně inspirovány dílem světoznámého českého výtvarníka a literáta. Život a dílo Jiřího Koláře si v tomto kalendářním roce připomínáme u příležitosti již uplynulých 20. let od jeho úmrtí. Srdečně zveme k prohlídce instalovaných koláží, ve výstavní síni jsou k vidění až do 26. ledna 2023

Zřizovatel organizace

Zřizovatel organizaceSeparatorFinanční podporaPodpořil
Nahoru