Třída 2. C objevovala krásy Velkého Meziříčí
Ve čtvrtek 12. června 2025 se třída 2. C zúčastnila vzdělávací a zároveň velmi příjemné exkurze po městě Velké Meziříčí. Celý den byl plný poznávání historie, kultury, ale i zábavných aktivit a všichni si ho moc užili.
Exkurze začala na zámku ve Velkém Meziříčí, kde jsme si prohlédli nádherné historické fresky a další zajímavosti, které nám přiblížily život v minulých staletích. Součástí prohlídky byla také dočasná výstava obrazů Antonína Kanty, kde nás obzvlášť zaujaly detailně rýsované kresby.
Po návštěvě zámku jsme se přesunuli do přilehlého parku, kde nás čekal menší vědomostní úkol zaměřený na literaturu a historii. Tato aktivita nám pomohla upevnit si znalosti zábavnou formou a zároveň si užít krásné venkovní prostředí.
Další zastávkou se stalo náměstí, kde jsme měli možnost poznat důležité kulturní památky města. Zaujal nás zejména kostel, budova luteránského gymnázia a také městská radnice. Celé centrum působilo velmi malebně a příjemně.
Nejlepší částí celého dne byla návštěva kostelní věže. Výstup byl sice náročný, ale odměnou nám byl nádherný výhled na velkou část města umocněný příjemným počasím. Pohled z ochozu věže byl pro celou třídu nejsilnějším zážitkem celého dne.
Historickou Dolní bránou jsme se přemístili do prostoru za řekou, kde jsme se zastavili u bývalé katovny a také vily patřící rodině Jelínkových.
Na závěr jsme se vydali k synagogám, kde jsme si povídali o židovské komunitě a kultuře v našem městě. Pak jsme zavítali na hřbitov na Moráni, který nám připomněl důležitost historie a paměti místních obyvatel.
Celá exkurze proběhla v příjemné atmosféře, dozvěděli jsme se spoustu nových a zajímavých informací a zároveň jsme si užili společný čas mimo školní lavice.
Lucie Doleželová, 2. C
Mezinárodní Cambridge zkoušky z AJ
Mezinárodní Cambridge zkoušky z angličtiny jsou certifikáty uznávané po celém světě, které prokazují znalost angličtiny na různých úrovních.
Naše škola podporuje a připravuje studenty k úspěšnému složení těchto zkoušek. Ve spolupráci s jazykovou školou P.A.R.K. také pro studenty organizujeme přípravnou zkoušku nanečisto. Zájemci z vyššího gymnázia si na konci září tohoto školního roku mohli přímo na naší škole vyzkoušet všechny části Cambridge zkoušky ve dvou úrovních znalostí jazyka FCE a CAE (B2, C1) v tzv. mock testu.
V návaznosti na výsledky této zkoušky nanečisto/mock testu byla volba úrovně reálné zkoušky snazší.
Na mezinárodní zkoušku se v tomto školním roce přihlásilo 27 žáků a všech 27 žáků úspěšně Cambridge mezinárodní zkoušku (FCE nebo CAE) složilo.
FCE (úroveň B2) skládalo 13 žáků, ačkoliv někteří při složení zkoušky dosáhli úrovně vyšší, tedy C1. Stejně tak tomu bylo u zkoušky CAE (úrovně C1), kdy zkoušku skládalo 14 žáků a 7 dosáhlo při složení zkoušky CAE úrovně C2. Všichni tito studenti získali mezinárodně uznávaný jazykový certifikát, který nabízí nejenom výhody pro jejich nadcházející studium či budoucí povolání, ale i pro přijímací řízení na vysoké školy. 25 studentů již využilo tohoto certifikátu k nahrazení profilové části maturitní zkoušky z anglického jazyka.
Jana Taylor
1. C poznává Kralice
Ve čtvrtek 5. června 2025 jsme se vydali na poznávací exkurzi do Kralic nad Oslavou. Nejprve jsme navštívili kostelík sv. Martina, v němž jsme se dozvěděli informace o vzniku tiskárny v Kralicích a o jejím osudu. Následně jsme se podívali na zbytky tvrze nedaleko kostela, ve které se tiskařský lis nacházel. Následovala prohlídka muzea, kde nám průvodkyně povídala o historii a tisku samotné Bible kralické. Mohli jsme se podívat na některé originály tzv. Jednodílky či Šestidílky, ale taky na zpěvníky, učebnice, vědecké a naučné knihy, které jednota bratrská v Kralicích také tiskla.
Následovala prohlídka zámku v Náměšti nad Oslavou, který sloužil jako letní sídlo prezidenta Edvarda Beneše. Během prohlídky jsme ale také například viděli na stěnách pokojů gobelíny s antickými motivy, takže jsme si zopakovali svoje znalosti nabyté v prvním pololetí letošního ročníku studia.
A naší poslední zastávkou byl Moravský Krumlov, kde jsme zavítali na zámek, abychom zhlédli Slovanskou epopej od Alfonse Muchy. Mně osobně se epopej opravdu moc líbila a vtáhla mě do událostí slovanské historie naší i ostatních zemí. Jelikož jsou obrazy malovány na lodní plachty, jsou mohutné a působí na vás, jako kdybyste se v obraze nacházeli.
Exkurze se velmi vydařila, počasí nám přálo a poznali jsem zase něco nového!
Kateřina Kůpová, 1. C
Studentka GVM v ústředním kole soutěže v anglickém jazyce
Po vítězství v Kraji Vysočina se Ánh Nguyet Nguyen zúčastnila národního kola soutěže. 29. 5. 2025 jela reprezentovat Gymnázium Velké Meziříčí do Prahy, kde předvedla svoji krásnou angličtinu před trojčlennou komisí na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické. Soutěžila s dalšími třinácti vítězi krajských kol. Zkušební a hodnotící komise si připravila záludné otázky, náročná témata a neobvyklé vizuální podněty, aby prověřila jejich pohotovost, kreativitu i hloubku znalostí.
Ánh se umístila na 8. místě. Být mezi 14 nejlepšími studenty angličtiny v České republice je vítězství!
Mira Hladká
První pondělí v červnu = Dějeprava v Třebíči
Po loňské nechtěné prodlevě se studenti GVM opět připojili k soutěžícím, které baví dějepis, ale nechtějí při jeho poznávání jen sedět u „zábavných“ videí, dokumentárních i hraných filmů, map či publikací. Jsou to ti, již atmosféru 1. poloviny 13. století chtějí raději zažít na vlastní kůži. Letošní 19. ročník soutěže nesl název Ze dřeva kámen povstane a žáky zavedl do středověkých měst, hradů, tvrzí, tržišť, klášterů nebo i katovny. Konkurence mezi soutěžními týmy byla veliká a motivace zvítězit u všech 22 družstev stejně silná. Od 9.00 do zaznění poledních zvonů obíhali žáci nižšího stupně gymnázií i příslušných tříd ZŠ z Třebíče, Moravských Budějovic, Žďáru nad Sázavou, Velkého Meziříčí, Brtnice a dalších škol 24 stanovišť a plnili zde úkoly. Veršovalo se, rýžovalo zlato, žonglovalo, tkalo, poznávaly se byliny, dokonce se hrály i hazardní hry. To vše s velikým nasazením, soustředěním, ale i s radostí.
Obě naše družstva terciánské: Garda vládnoucího meče (Michael Badalík, Dita Hamplová, Kristián Fischer, Matěj Mička, Anna Tučková, Anna Tvarůžková) i kvartánské: Géniové von Medřič (Matyáš Doubek, Vendula Hudcová, Nela Jarušková, Eliška Vávrová, Anna Voborná, Aneta Voborná) neponechala nic náhodě. Soutěžící vydrželi se silami až do úplného konce, byli zruční, důvtipní a velmi milí. Proto si také vysloužili zvláštní ocenění – Diplom pro nejsympatičtější družstvo. Ale nebyla to cena jediná. Oba týmy se umístily na nejvyšších příčkách. Terciáni na 2. místě a kvartáni soutěž vyhráli!
Máme velikou radost a už se těšíme na příští jubilejní ročník.
B. Štindlová a L. Fialková
GVM - když hvězdy tančí!
Studentské okénko – ukázka reportáže jako slohového útvaru v rámci nácviku útvarů publicistického stylu.
Marek Matějíček, 2. C, 22. 2. 2025
Jelikož jsem součástí studentské kapely, musím na akci dorazit o něco dřív. Někdy před čtvrtou hodinou mě nabírá náš bubeník Honza a zpěvák Pepa před mým domem. Za čtvrt hodiny přijíždíme na Novosady, kupujeme si jídlo a pití a chystáme se do Jéčka. Od vstupu už na nás mává Kamča, naše kytaristka. Společně vcházíme dovnitř bočním vchodem a ocitáme se ve výstavní síni, kde máme postavenou stage. Nahazujeme techniku, rovnám si mikrofon a ladím si svou basovku. Rozhlížím se po místnosti kolem nás. Ticho. To hrobové ticho na mě doléhá. Svítí se jen ve výstavní síni a kromě slabých paprsků slunce je všude kolem nás naprostá tma. Ještě necelé tři hodiny a budeme muset generálku skončit, jelikož si půjdeme naposled zkusit polonézu, kterou ...
Celý text reportáže v souboru GVM - když hvězdy tančí! (131 KB)