- Úvod
- O škole
- Základní informace o škole
- Vize školy
- Povinně zveřejňované informace
- Organizační struktura
- Zaměstnanci
- Školská rada
- Sdružení rodičů
- eduroam
- IS Bakaláři
- ISIC, ITIC, ALIVE
- Formuláře
- Poskytování informací
- O studiu
- Uchazeči
- GVM
- Archiv aktualit
Setkání třídy 5. A GVM s rakouskými projektovými partnery v Klaffer am Hochficht
Ve dnech 23. a 24. června 2025 jsme se v rámci ekologického projektu Clim-E-Do! zúčastnili závěrečného setkání s partnerskou školou z Rakouska. Cílem bylo představit si projekty, na nichž jsme v průběhu celého školního roku pracovali, a seznámit se s žáky z Rakouska. Cestovali s námi i žáci ZŠ Domamil, kteří se také zúčastnili projektu.
Oba dva dny jsme strávili na rakouské straně Šumavy. První den jsme po dlouhé cestě dorazili do rekreačního střediska Klaffer am Hochficht, kde jsme se poprvé naživo potkali se žáky Polytechnische Schule Grieskirchen. Část odpoledne jsme strávili hraním seznamovacích her, při kterých jsme museli všichni spolupracovat. Po krátké přestávce jsme si připravili stanoviště, na nichž jsme prezentovali náš projekt a následně si obešli stanoviště dalších škol a seznámili se s jejich projekty. Po večeři nás čekalo posezení u ohně, hraní her a trocha volného času, který si každý mohl strávit po svém.
Druhý den jsme se rozloučili s našimi rakouskými přáteli a autobusem přejeli blíž k hranicím, kde pro nás byl připraven program s průvodcem v největším lesním komplexu ve střední Evropě. Čekala nás tříhodinová procházka lesem plná aktivit a vyšli jsme si i na rozhlednu, z níž byl krásný výhled na celou Šumavu. Při procházce jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací nejen z ekologie, ale i z dějepisu.
Po dvou dnech plných zážitků a skvělé atmosféry nás čekala cesta zpět domů, při které jsme všechny dojmy mohli vstřebat. Byly to dva programově velmi náročné, ale vydařené dny a všichni jsme si je užili. Jsme rádi, že jsme se setkání zúčastnili a poznali díky němu spoustu úžasných lidí.
Emma Klimentová a Tereza Blahová, 5. A
Sportovní den na GVM
Na závěr školního roku proběhl na našem gymnáziu již oblíbený sportovní den. Ani letošní ročník nebyl výjimkou. Ve čtvrtek 26. června 2025 jsme zahájili den tradičním charitativním během, jehož výtěžek byl shromažďován prostřednictvím české dárcovské platformy Donio. Celkem se podařilo vybrat 14 300 Kč, které budou věnovány na rehabilitaci a zlepšení životních podmínek malé Stellinky. Děkujeme všem, kdo se do sbírky zapojili a přispěli.
Po běhu následoval pestrý program sportovních aktivit, které probíhaly pod vedením učitelů. Studenti soutěžili v různých disciplínách – od fotbalu, kde triumfovala třída 2. C, přes softbal, v němž zvítězila děvčata z 3. C, až po volejbal, který ovládly dívky z 5. A. Nechyběly ani klidnější disciplíny jako šachy, pétanque nebo discgolf. Někteří žáci zvolili alternativní pohybové aktivity – projížďku na bruslích nebo procházku po okolí.
Celý den se nesl ve znamení pohodové atmosféry, sportovního ducha a férového soupeření. Díky skvělému počasí a nadšení účastníků se akce více než povedla. Věříme, že všem zúčastněným zůstane příjemná vzpomínka na den plný pohybu, spolupráce a radosti.
Zdeněk Mucha
British and American Cuisine in 3. A : Learn, Cook, Share, Taste & Enjoy!
Dne 23. 6. 2025 jsme se zúčastnili zajímavého vaření pokrmů z anglicky mluvících zemí. Hned ráno jsme začali v cvičné kuchyni na Základní škole Oslavická. Byli jsem obeznámeni s řádem kuchyně a poté se vrhli na přípravu.
Pokrm si každá skupina vybrala předem, prozkoumala různé recepty a prezentovala ho v hodinách angličtiny. Zvolili jsem například sušenky, pochopitelně burgery, mac&cheese (makaróny se sýrovou omáčkou), ale objevila se i vydatná anglická snídaně nebo fish&chips.
Když jsme dovařili, podělili jsme se s jinými skupinami a učitelkami. Vaření jsme si užili a jídla se většině vydařila.
Za 3. A Anna Tvarůžková a Anna Tučková
Projekt Clim-E-Do!
Naše třída 5. A se v září 2024 v rámci výuky německého jazyka a biologie pustila do ekoprojektu Clim-E-Do! Jeho cílem je podpořit vzdělávání o klimatu na základních a středních školách. Naším zadáním bylo vymyslet a zrealizovat návrh na udržitelný miniprojekt, který zároveň přispěje k lepší výuce na naší škole.
Prvním krokem bylo dohodnout se na tom, co vlastně společnými silami vytvoříme. Vybírali jsme z různých návrhů, ale nakonec jsme se shodli, že vybudujeme venkovní učebnu z již použitých palet. Každé pondělí po celý školní rok jsme se společně scházeli a domlouvali detaily, čímž jsme se učili organizovat náš čas a práci.
Před uskutečněním samotného projektu proběhl videohovor s našimi partnery, kteří navštěvují Polytechnische Schule Grieskirchen v Rakousku. V průběhu školního roku se uskutečnila ještě jedna on-line schůzka a celý projekt byl završen dvoudenním setkáním v rakouském středisku Klaffer am Hochficht.
Více v článku
Projekt Clim-E-Do! (1 MB)
Sportovní kurz studentů 7. A a 3. C
V termínu 16. 6. až 20. 6. 2025 se třídy 7. A a 3. C účastnily sportovního kurzu zaměřeného zejména na cyklistiku, orientační běh a míčové hry. Základnou výletu bylo útulné rekreační středisko Záseka, které působí velice příjemnou a přátelskou atmosférou. Navíc se zde nachází i hasičská nádrž upravená do podoby bazénu (což bylo v nesnesitelných vedrech více než dokonalé).
Odjezd se konal v osm hodin od GVM, probíhalo naložení zavazadel do dodávky a následný přesun na vlastních kolech ve skupinách do Záseky (bohužel elektrická kola nebyla povolena ????). Skupiny se lišily podle náročnosti trasy a žáci si tak sami mohli vybrat, na kterou si troufají nejvíce. Samotná cesta do střediska byla potom prvním cyklistickým výletem, kde jsme mohli okusit, co nás čeká. Bohužel pršelo, ale zvládli jsme to a ověřili si své síly i ve ztížených podmínkách. Zbytek dne byl už spíše odpočinkový a organizační. Dozvěděli jsme se o soutěžích, kterých jsme se mohli účastnit pro získání bodů do celotýdenní soutěže o královnu/krále cyklistického kurzu, a také o programu kurzu. Mezi dobrovolné soutěžní aktivity patřily např. volejbal, nohejbal, pétanque a další. Soutěže probíhaly průběžně celý týden a ve čtvrtek byly vyhodnoceny.
Do povinných aktivit patřily orientační běh, orientační cyklistický závod a triatlon. Mimosoutěžní aktivitou pak byly dlouhé, ale překrásné cyklistické výlety ve skupinkách, pokaždé se zajímavou zastávkou či nějakým zpestřením. Jezdili jsme každý den kromě středy, ve středu byl naplánovaný triatlon a odpolední soutěže. Samotný triatlon poté představoval závod rozdělený na tři části: jízdu na kole, běh a plavání. Musím uznat, že to bylo poměrně náročné, ale každý z nás na sebe může být již za účast hrdý.
Poslední den nás čekalo vyhodnocení všech soutěží a předání diplomů. Samotné zvládnutí kurzu bylo fyzicky náročné a svým způsobem výzvou, která však stála za to. Poté se uspořádal menší táborový oheň, zpívalo se u kytary a následoval volný program. Byl to kouzelný večer.
Myslím si, že na celý kurz budeme vřele vzpomínat, byl to přece jen jedinečný zážitek!
Kateřina Trojanová, 7. A
Třída 1. C prozkoumala město
Třída 1. C se 17. června 2025 vypravila na poznávací exkurzi Velkého Meziříčí, pro mnohé tedy rodného města. Svou prohlídku jsme započali v zámeckém parku, kde jsme se dozvěděli informace o historii založení města, a naším úkolem bylo zpracovat krátkou scénku na téma nějaké pověsti z Velkého Meziříčí, Velké Bíteše a okolí. Všem skupinám se scénka vydařila a všichni jsme se pobavili. Zastavili jsme se i u rodného domu Františky Stránecké.
Následně jsme se přesunuli na náměstí, kde byl naší první zastávkou kostel sv. Mikuláše. Kostelem nás provedla paní učitelka Nedomová, která nám zpestřila prohlídku hrou na varhany. Také jsme vystoupali na věž kostela, odkud byl za panujícího slunečného počasí moc hezký výhled na město.
Po krátké pauze na oběd jsme v poznávací procházce pokračovali. Pozastavili jsme se u městské radnice, Obecníku, na kterém můžeme pozorovat sgrafita z období renesance, u sochy sv. Jana Nepomuckého a u kašny sv. Floriána. Zdrželi jsem se i u luteránského gymnázia a následně u katovny.
Jednou ze zastávek byla služebna městská policie, kde je vystaven obraz velkomeziříčské rodačky Zdenky Vorlové-Vlčkové. Na obraze z let 1938/39 je pohled na město z Čechových sadů. Jak jsme viděli a srovnali s dnešní podobou města, mnohé věci se od těch zachycených na obraze změnily a mnohé rovněž přibyly.
Svou prohlídku jsme zakončili na hřbitově na Moráni, kde jsme si pověděli o lidech, kteří jsou na tomto místě pochováni a svou činností se nesmazatelně zapsali do historie města.
Celá exkurze se nám moc líbila, měli jsme hezké počasí a věřím, že ve Velkém Meziříčí máme stále co objevovat.
Kateřina Kůpová, 1. C
Po stopách Bible kralické
Dne 19. června 2025 jsme se s naší třídou 5. A vydali do Kralic nad Oslavou, kde jsme se v místním kostelíku seznámili s historií jednoty bratrské a s dílem, na kterém se jednota bratrská významně podílela – s Biblí kralickou. S paní průvodkyní jsme se podívali do již zmíněného kostela, který se stal kaplí církevních bratrů, ale také jsme viděli tiskařský lis a proces, jak byla Bible kralická tištěna.
Naší další zastávkou byla Náměšť nad Oslavou, kde jsme šli na komentovanou prohlídku místního zámku, který býval letním sídlem bývalého prezidenta Edvarda Beneše. Během prohlídky jsme si mohli prohlédnout zámeckou kapli, různé sály, ale i několik tapiserií a uměleckých děl. Na závěr jsme se velmi krátce prošli zámeckým parkem a zamířili do Moravského Krumlova, kde jsme měli v místním zámku komentovanou prohlídku Slovanské epopeje od českého malíře Alfonse Muchy.
Anna Antošová 5. A