Komise německého, ruského a španělského jazyka

Složení předmětové komise NJ, RJ, a ŠJ

Předseda:

Mgr. Marcela Pospíšilová - předsedkyně celé komise, vedoucí oddělení ruského jazyka
Mgr. Lenka Padalíková - vedoucí oddělení španělského jazyka

Členové:

Ing. Miriam Ševčíková, Mgr. Markéta Tomanová, Mgr. Iva Beránková

 

Naše exkurze do měst Hallstatt a Salzburg

Exkurze do měst Hallstatt a SalzburgV pondělí 3. června 2024 v šest hodin ráno se směsice žáků z 1. až 3. ročníku vyššího gymnázia, za doprovodu Mgr. Marcely Pospíšilové, Ing. Miriam Ševčíkové a Mgr. Lenky Padalíkové, vydala na cestu autobusem do proslulého rakouského města – Hallstatt.

Okolo jedenácté hodiny jsme úspěšně zaparkovali na malém parkovišti v malebném centru městečka známého nejen pro svoji těžbu soli, ale také pro krásné jezero Hallstättersee.

Někteří žáci byli zklamáni z nepříznivého počasí, avšak po slovech paní učitelky Pospíšilové: „Kdo si výlet chce užít, užije si ho za jakéhokoliv počasí“, brzy pochopili, že exkurze bude krásná i za neustupujícího deště.

Nejprve jsme se vydali k nedaleké stanici lanovky, která nás po krátkém čekání vyvezla do zhruba 800 metrů nad mořem. Poté nás čekala krátká cesta do budovy, v níž začínají prohlídky dolu.

Před vstupem do dolu jsme si oblékli bezpečnostní obleky a následně se s naším anglicky mluvícím průvodcem přesunuli ke vchodu. V solném dole nás čekaly nejen krátké filmy o jeho historii a těžbě soli, ale také dřevěné skluzavky, jimiž jsme se dostávali do hlubin.

Po prohlídce jsme se autobusem přesunuli do nedalekého St. Wolfgangu, kde jsme navštívili místní kostel a posléze se vydali lodí po Wolfgangsee do města St. Gilgen, které jsme si za komentáře pana průvodce prošli.

Následovala cesta na ubytování v hotelu v blízkosti města Salzburg, při níž jsme udělali krátkou zastávku na nákup potravin v obchodě Hofer. Po přijetí klíčů od pokojů následoval večer plný pojídání dobrot a sledování televize.

Druhý den ráno jsme po snídani vyrazili na cestu do města Salzburg. Prošli jsme se po rušné ulici Getreidegasse, viděli dům Amadea Mozarta, prohlédli si dóm sv. Ruperta a Virgilia. Následně jsme vyšplhali k pevnosti Hohenslazburg, kterou jsme si individuálně prohlédli a z vyhlídky jsme mohli obdivovat celý Salzburg a okolí.

Odpoledne po společném programu jsme dostali povel k rozchodu. Někteří se vydali do historického centra do restaurací, jiní hledali nejbližší McDonald’s nebo hráli šachy na náměstí pod pevností.

Kolem páté hodiny odpolední jsme nastoupili do autobusu a vydali se na cestu zpět do České republiky.

Z exkurze byli všichni žáci nadšeni a dovezli si spoustu krásných vzpomínek a zážitků.

Vojtěch Hudec, Elen Brůžičková, 6. A

Exkurze do měst Hallstatt a Salzburg

Exkurze do měst Hallstatt a Salzburg

Zase u sousedů, tentokrát ve Vídni

Exkurze ve VídniDne 22. dubna roku 2024 jsme se jakožto třetí ročník vyššího gymnázia vydali na zájezd do Vídně. Ještě před příjezdem jsme dostali nelehký úkol: Zeptat se Vídeňanů na pár otázek v němčině a zapsat si odpovědi. Z překvapení a všemožných jiných pocitů jsme se ale rychle dostali po příjezdu k první zastávce, slavnému Hundertwasserhaus a nedaleké Hundertwasser Village. Po prohlídce geniálně vytvořeného areálu nás čekala cesta do centra, kde jsme se po procházce kolem slavné Staatsoper dostali ke Stefansdomu. Zde jsme se rozdělili na poloviny – zatímco část šla plnit úkoly během volného času, my zbylí jsme šli navštívit interaktivní expozici Time Travel, která byla opravdu zajímavým zážitkem. Pak došla s volným časem řada i na nás. Nutno říct, že i přes menší nedostatky jsme se toho zhostili bravurně a při srazu jsme měli otázky všechny zodpovězené. Pak už nás čekala jen procházka areálem Hofburgu a okolí, odkud jsme se vydali autobusem na poslední zastávku – zámek Schönbrunn s jeho velkolepými zahradami. A po procházce zahradami zbývala jen cesta domů. Celkově si myslím, že exkurze se vydařila a nakonec jsme krásám Vídně podlehli i my. 

Za 7. A a 3. C Jakub Kliment

Exkurze ve Vídni

Exkurze ve Vídni

Exkurze ve Vídni

Linec - to není jenom linecký koláč

Exkurze do LinceV jeden dubnový den, bylo to 16. roku 2024, se třídy 5. A a 4. A vypravily do Rakouska poznávat město Linec. Naše první zastávka směřovala do muzea moderních digitálních technologií a umělé inteligence Ars Electronica Center. Poté jsme měli rozchod v malebném centru Lince, města ležícího na řece Dunaj, a následně nás pan průvodce seznámil s místními pamětihodnostmi. Hodně nás zaujala největší katedrála Rakouska - Mariendom a okouzlující uličky historického centra. Naše poslední zastávka byla na poutním vrchu Pöstlingberg, kam jsme vyjeli historickou tramvají, a odkud byl působivý výhled na celé město. Celá naše třída byla s exkurzi velmi spokojena.

Žáci 5. A

muzea moderních digitálních technologií a umělé inteligence Ars Electronica CenterExkurze do LinceExkurze do LinceExkurze do LinceExkurze do Lince

Exkurze v Rakousku

Centrum SonnenweltDne 12. 4. 2024 jsme se společně se sekundou vydali do Rakouska konkrétně do údolí Wachau. Navštívili jsme ekologické centrum Sonnenwelt a následně jsme šli menší výšlap na zříceninu Dürnstein. Ke konci výletu jsme si prošli městečko Krems. Počasí nám vyšlo a všichni si výlet užili.

Výšlap na zříceninu Dürnstein

Údolí Wachau

Centrum Sonnenwelt

Vaření podle německých a rakouských receptů

5. A vařila podle německých a rakouských receptůV pondělí 18. 3. 2024 při projektovém dnu třída 5. A vařila podle německých a rakouských receptů. Recepty si žáci vyhledali, nakoupili suroviny, pokrmy uvařili a pak jsme je všichni snědli. Chutnaly skvostně. A co jsme to vařili? Rakouskou dýňovou polévku, taštičky Maultaschen ve vývaru, sýrové špecle, německé bramboráky s jablečným pyré, Sachrův dort a Schwarzwaldský dort. Doporučujeme, uvařte si i vy doma. Několik fotek pro inspiraci.

5. A vařila podle německých a rakouských receptů

5. A vařila podle německých a rakouských receptů

5. A vařila podle německých a rakouských receptů

5. A vařila podle německých a rakouských receptů

5. A vařila podle německých a rakouských receptů

5. A vařila podle německých a rakouských receptů

5. A vařila podle německých a rakouských receptů

5. A vařila podle německých a rakouských receptů

Das Bild der anderen

V rámci výuky německého jazyka se každým rokem zapojuje několik skupin našich studentů do korespondenčního projektu Das Bild der anderen. Jedná se o korespondenci v německém jazyce, kdy si studenti z naší školy dopisují (vyměňují emaily) se studenty z cizích zemí. Ve školním roce 2023/24 si například žáci 4. A dopisují se studenty z Dánska. Studenti 1. C pak v jazyce německém píšou dopisy svým vrstevníkům z Francie a Belgie. Studenti si tímto způsobem prohlubují své znalosti německého jazyka a hlavně se dozvědí mnoho informací o životě svých kamarádů v jiných zemích. Někdy je tato korespondence natolik zajímavá, že dojde i na výměnu malých dárečků.

Wir kochen auf Deutsch

Schwarzwälder Kirschtorte (Schwarzwaldský dort)Dne 18. prosince 2023 se naše třída 4. A vydala v rámci projektového dne Wir kochen auf Deutsch na ZŠ Sokolovskou vařit německé pokrmy.

Ze sladkého jsme si připravili Schwarzwälder Kirschtorte (Schwarzwaldský dort), Apfelstrudel (jablečný štrúdl), Sacher-Torte (Sacher dort) a Waffeln mit Sahne und Waldfrucht (vafle se šlehačkou a lesním ovocem). V rámci slaných jídel spolužáci dělali Kürbissupe (dýňovou polévku), Wiener Schnitzel (vídeňské telecí řízky), Berliner Currywurst (grilovanou klobásu politou kečupem, posypanou kari kořením a s pečeným bramborem jako přílohou) a Eintopf (polévku s velkým množstvím zeleniny a s vepřovým masem). Na konci vaření proběhlo hlasování o nejlepším pokrmu. Ze slaného mezi námi vyhrála dýňová polévka a nejoblíbenějším sladkým se staly vafle.

Vše se nám podařilo dle našich představ, všichni jsme si moc pochutnali a vaření jsme si moc užili.

Zuzana Votoupalová a Bára Šteflová ze 4. A

Apfelstrudel (jablečný štrúdl)Berliner CurrywurstKürbissuppeKürbissuppeSacher-Torte mit Schlagsahne

Exkurze do Drážďan

Před SemperoperO letošním adventu se třídy 2. C a 6. A vypravily do Drážďan. Po dlouhé cestě autobusem jsme vystoupili v našem cíli, konkrétně u drážďanské Gläserne Manufaktur, kde byla pro nás připravena asi hodinová prohlídka výrobních okruhů a vyráběných modelů aut značky Volkswagen. Následně jsme autobusem přejeli do malé mlékárny Pfunds Molkerei, která je zapsána v Guinessově knize rekordů jako nejkrásnější mlékárna na světě. Byly zde k zakoupení jak mléčné výrobky, tak i kosmetika z mléka nebo různé druhy vín. Po procházce starou částí Drážďan jsme se dostali na vánoční trh „Striezelmarkt“ a nákupy mohly konečně začít. Díky velkému počtu stánků si každý určitě našel něco, co se mu líbilo, ať už to byla svíčka, dřevěná ozdoba nebo punč :-). Vánoční atmosféru dokreslovaly znějící koledy a když jsme se všeho nabažili, mohli jsme se uchýlit do blízkého nákupního centra.  

Cestu domů většina z nás prospala. Celodenní chození, zima a nově nabraná německá slovíčka nás vyčerpaly dostatečně. Myslím, že výlet jsme si užili a máme díky němu spoustu nových zážitků.  

Lenka Padalíková

Gläserne Manufaktur U Frauenkirche Pfunds MolkereiGläserne Manufaktur

Němčina nekouše

Jazyková animace s názvem Němčina nekoušeV pondělí 16. 10. 2023 se na našem gymnáziu uskutečnila jazyková animace s názvem Němčina nekouše pro třídy 2. A a 3. A. Program zajistilo koordinační centrum mládeže Tandem Plzeň a jeho lektorka Simona Poeder Innerhofer.  Studenti se zábavnou formou seznámili s reáliemi německy mluvících zemí, pozdravy (Hoi!, Gruezi!, Moin! Servus! Moien!), pracovali se slepou mapou, zahráli si různé hry a také se naučili několik slov z vídeňského dialektu (Leiwand, Oida, Scharch). Byla to skvělá motivace pro další studium německého jazyka. Tschuess! Mach´s gut!

Němčina nekouše!

Exkurze do Vídně

MicrosoftTeams-image 19Jednoho krásného květnového dne, tedy 30. května, jsme vyrazili na dlouho očekávanou exkurzi do Vídně. Časně ráno se většina z nás shromáždila na parkoviště před gymnáziem, kde jsme netrpělivě očekávali příjezd autobusu. Autobus přijel a my, plni očekávání, vyrazili na cestu. Čekala nás ještě malá zastávka v Bíteši, abychom nabrali bítešské kamarády a hurá do Vídně. V Brně k nám nastoupila příjemná paní průvodkyně, která nám po celou cestu vyprávěla zajímavá fakta. Po asi třech hodinách cesty naše oči spatřily okraj Vídně. První zastávkou byl slavný Hundertwasserthaus, u kterého jsme se díky dvou milým Němkám dozvěděli něco i v němčině. Následoval přejezd do centra, kde jsme mohli vidět radnici, budovu Parlamentu, divadlo, muzea a rozlehlý komplex Hofburgu. U majestátního kostela Stephansdom jsme si udělali pauzu na oběd a nákup suvenýrů. Posledním bodem programu byl překrásný Schönbrunn. Více než samotný interiér zámku nás okouzlily jeho rozkvetlé zahrady. Na památku jsme vytvořili krátké video, abychom měli vzpomínku na tento krásný výlet, ze kterého jsme si odnesli cenné informace, nezapomenutelné zážitky a ještě více prohloubená přátelství! Video vzniklo od nápadu až po jeho realizaci během tohoto dne a v autobuse jsem za něj dostali od průvodkyně sladkou odměnu.

 Marie Sklenářová, 3. C 

Exkurze 7. A a 3. C ve Vídni

Zřizovatel organizace

Zřizovatel organizaceSeparatorFinanční podporaPodpořil
Nahoru