Výzkum a poznání: Cesta skrze Detašované pracoviště Studenec

Exkurze Detašovaného pracoviště StudenecV úterý 9. dubna 2024 jsme v rámci semináře přírodních věd navštívili Detašované pracoviště Studenec. Celým dnem nás provázela odborná pracovnice Alena Fornusková, která nám krátce představila celé pracoviště, jež je součástí Ústavu biologie obratlovců. Zaměřují se zde na výzkumné aktivity s možnými aplikacemi v biomedicíně, ochraně druhů i celých ekosystémů a epidemiologii.

Prvním stanovištěm byla laboratoř, kde jsme se dozvěděli o sekvenaci DNA a genetice v přírodě. Z laboratoří jsme se přesunuli ven, kde na nás čekal ornitolog, který nám představil skupinu pěvců. Měli jsme možnost vidět některé druhy a způsob označení ptáků v terénu. Po krátké pauze nás čekala laboratoř zaměřená na chov čolků. Viděli jsme několik běžných druhů i vzácnější jedince. Posledním, pro nás nejlepším stanovištěm, bylo chovné zařízení pro drobné savce. Jeden z pracovníků nám ukázal, jak probíhají chov a výzkum. Klidnější jedince jsme si mohli dokonce vzít do rukou, včetně myšek starých pouze několik hodin. Exkurzi jsme zakončili přednáškou profesora Josefa Bryji o jeho expedici v Africe. Vyprávěl nám o svém výzkumu drobných hlodavců v africkém pralese.

Exkurze pro nás byla velkým přínosem v oblastech ekologie, genetiky i praktického výzkumu. Dozvěděli jsme se, že toto pracoviště nabízí možnosti podpory studentů v rámci bakalářských prací, SOČek a dalších aktivit.

Za přírodovědný seminář Tereza Dvořáková a Nela Geisselreiterová

Exkurze Detašovaného pracoviště StudenecExkurze Detašovaného pracoviště StudenecExkurze Detašovaného pracoviště Studenec

Zřizovatel organizace

Zřizovatel organizaceSeparatorFinanční podporaPodpořil
Nahoru