Komise německého, ruského, španělského a francouzského jazyka

Složení předmětové komise NJ, RJ, ŠJ a FJ

Předseda:

Mgr. Marcela Pospíšilová - předsedkyně celé komise, vedoucí oddělení ruského a francouzského jazyka
Mgr. Iva Beránková - vedoucí oddělení španělského jazyka

Členové:

Ing. Miriam Ševčíková, Mgr. Lenka Padalíková, Mgr. Markéta Tomanová

 

Exkurze do Vídně

MicrosoftTeams-image 19Jednoho krásného květnového dne, tedy 30. května, jsme vyrazili na dlouho očekávanou exkurzi do Vídně. Časně ráno se většina z nás shromáždila na parkoviště před gymnáziem, kde jsme netrpělivě očekávali příjezd autobusu. Autobus přijel a my, plni očekávání, vyrazili na cestu. Čekala nás ještě malá zastávka v Bíteši, abychom nabrali bítešské kamarády a hurá do Vídně. V Brně k nám nastoupila příjemná paní průvodkyně, která nám po celou cestu vyprávěla zajímavá fakta. Po asi třech hodinách cesty naše oči spatřily okraj Vídně. První zastávkou byl slavný Hundertwasserthaus, u kterého jsme se díky dvou milým Němkám dozvěděli něco i v němčině. Následoval přejezd do centra, kde jsme mohli vidět radnici, budovu Parlamentu, divadlo, muzea a rozlehlý komplex Hofburgu. U majestátního kostela Stephansdom jsme si udělali pauzu na oběd a nákup suvenýrů. Posledním bodem programu byl překrásný Schönbrunn. Více než samotný interiér zámku nás okouzlily jeho rozkvetlé zahrady. Na památku jsme vytvořili krátké video, abychom měli vzpomínku na tento krásný výlet, ze kterého jsme si odnesli cenné informace, nezapomenutelné zážitky a ještě více prohloubená přátelství! Video vzniklo od nápadu až po jeho realizaci během tohoto dne a v autobuse jsem za něj dostali od průvodkyně sladkou odměnu.

 Marie Sklenářová, 3. C 

Exkurze 7. A a 3. C ve Vídni

Exkurze Wachau

 4. A v SonnenweltuDne 17. dubna 2023 se naše třídy 3. A a 4. A vydaly na exkurzi v rámci výuky němčiny do rakouského údolí Wachau. Společně s námi jely paní učitelky Marcela Pospíšilová, Miriam Ševčíková a Lenka Marešová.

Vyjeli jsme v brzkých ranních hodinách a po dvou a půl hodinách cesty jsme dorazili do malého městečka Großschönau. Tady jsme navštívili naučné interaktivní centrum Sonnenwelt. Zde nám na úvod pustili desetiminutové video o problematice dnešního světa. Následně jsme si prošli samotnou expozici a dozvěděli jsme se mnohé o vývoji naší planety, starověkém Egyptě, ale i o současnosti a získávání energie z obnovitelných zdrojů a mnoho dalšího. Zajímavou věcí bylo, že vesnička Großschönau je první pasivní obcí nejenom v Rakousku, ale i v celé Evropě.

Po této zajímavé návštěvě jsme přejeli do malebné vesničky Dürnstein, kde jsme se vydali na stejnojmennou zříceninu hradu, kde byl v dávných dobách vězněn král Richard Lví srdce.   Z tohoto místa jsme měli krásný výhled na řeku Dunaj.

Odpoledne jsme přejeli do města Krems, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Prošli jsme se kolem významných památek a následně nás čekal rozchod, který každý z nás využil podle svého uvážení. V podvečerních hodinách jsme se vydali zpět do Česka.

Exkurze se nám všem moc líbila. Jelikož jsme byli první, kdo tuto výpravu absolvoval, rádi bychom ji doporučili i mladším ročníkům, které se na tuto cestu budou moci v dalších letech vydat také.

Bára Šteflová a Zuzana Votoupalová, 3. A

3. A v SonnenweltuExpozice SonnenweltVýhled z hradu Dürnstein

Máme opět vítěze krajského kola Olympiády v německém jazyce

Martin-SpinarRádi bychom se s Vámi podělili o radost z úspěchu našeho žáka Martina Špinara ze třídy 7. A, který zopakoval své loňské vítězství v okresním i krajském kole Olympiády v německém jazyce. Krajské kolo se konalo 11. 4. 2023 v Jihlavě, tentokrát stejně jako okresní kolo prezenčně (v loňském roce byla všechna kola distanční formou).

 

Dle hodnocení porotce Klause Mike Hubnera, rodilého mluvčího a učitele německého jazyka na Gymnáziu Jihlava, byla úroveň letošní soutěže velmi vysoká. Martin je velmi nadaný student, je úspěšný i v dalších vědomostních soutěžích.

Martine, děkujeme, gratulujeme ke skvělým výsledkům a přejeme hodně úspěchů v celostátním kole.

Jak jsme vařili německé pokrmy

obatzdaPoslední dny školní docházky v roce 2022 si naše třída 5. A zpestřila projektovým dnem “Wir kochen auf deutsch”. Pro ty z vás, kteří nemluvíte německy a nevíte, co si pod tímto názvem máte představit, přináším objasnění: jednalo se o projektový den, během kterého jsme připravovali, vařili i pekli nejznámější pokrmy německé a rakouské kuchyně.

Více v článku pdfJak jsme vařili německé pokrmy (246 kB)

  

Španělština na GVM

Španělská vlajkaOd letošního září mají studenti třídy 3. C a 7. A možnost navštěvovat kromě jiných i dvouletý seminář španělského jazyka. Zájem mezi studenty o výběr tohoto volitelného předmětu byl velký. Jsme teprve na začátku, ale abecedu a základy výslovnosti už máme za sebou a správně vyslovit např. jméno nové světové jedničky ve dvouhře (Carlos Alcaraz) tedy pro studenty již není žádný problém :-).

Lenka Padalíková

Třeťáci ve Vídni aneb deštníky s sebou

Třeťáci ve Vídni aneb deštníky s sebouPandemie koronaviru, která se k nám na počátku roku 2020 vkradla, nás připravila o spoustu zážitků a na nějakou dobu učinila ze školní docházky pouhé monotónní snahy o udržení pozornosti před obrazovkou. Jakmile se ale opatření začala rozvolňovat, mysli nás i našich učitelů začaly být pozitivnější a otevřenější nápadům, jak nám to tu ještě na poslední chvíli trochu zpestřit, než se vydáme vstříc maturitnímu ročníku. A tak jsme se my, žáci třetího ročníku Gymnázia ve Velkém Meziříčí, nakonec přece vydali na již tradiční výlet do Vídně.

Více v článku pdfTřeťáci ve Vídni aneb deštníky s sebou (790 KB)

Úspěch žáků GVM v soutěži v německém jazyce

GVMLetošní školní rok přinesl naší škole významný úspěch v konverzační soutěži z německého jazyka. V okresním kole této soutěže naše gymnázium reprezentovaly studentky 7. A Natálie Báňová a Alžběta Pánková a ze třídy 6. A student Martin Špinar, který soutěžil v konkurenci o rok starších studentů a v tomto kole soutěž vyhrál. Díky své píli a intenzivnímu zájmu o německý jazyk také mimo školní výuku dosáhl vynikajících jazykových znalostí a dovedností. Plně jich využil i v krajském kole soutěže, ve kterém rovněž obsadil první místo. K dosaženým úspěchům všem třem studentům blahopřejeme a v celostátním kole soutěže, kam postupuje Martin Špinar, mu držíme pěsti a přejeme hodně štěstí.

 Jarmila Götzová

 

Náš poslední výlet

Exkurze do VídněVe čtvrtek 24. března 2022 jsme vyrazili (třídy 8. A a 4. C) na výlet do hlavního města Rakouska – Vídně. I když to byl jednodenní výlet, moc jsme si ho užili, viděli spoustu památek a přivezli si nové fotky a nějaké sladkosti. 

Ráno jsme se sešli, abychom se vypravili na naši cestu do Vídně a viděli všechny její krásy a historické památky. Trvalo přibližně tři hodiny, než jsme dojeli do naší cílové destinace, což byl kopec Kahlenberg na severu vídeňského předměstí s vyhlídkou na centrum.

Více v článku pdfNáš poslední výlet (616 KB)

Německý jazyk

Odpoledne otevřených dveří 2022

Německý jazyk je na Gymnáziu Velké Meziříčí koncipován jako druhý cizí jazyk.

V osmiletém studiu se začíná německý jazyk vyučovat v tercii podle učebnic Direkt interaktiv a Klett Maximal interaktiv a na vyšším gymnáziu navazuje výuka druhým dílem učebnice Passt schon! Ve čtyřletém studiu jsou studenti rozděleni do dvou skupin podle dosažené jazykové úrovně ze základní školy – začátečníků a pokročilých a podle toho začínají studovat podle prvního nebo druhého dílu učebnice Passt schon! Při výuce je kladen důraz na všechny složky jazyka – gramatiku, lexikologii, syntax, fonetiku i stylistiku. V posledním ročníku dosahují studenti jazykové úrovně B 1 a mohou si zvolit německý jazyk jako maturitní předmět.

Od třetího ročníku mohou studenti navštěvovat volitelný předmět – německou konverzaci, kde jsou doplňovány a prohlubovány jejich znalosti ve všech oblastech jazyka.

Každým rokem se studenti zapojují do německých soutěží, olympiády v německém jazyce a mezinárodní soutěže Best in Deutsch. Tradicí a doplněním výuky německého jazyka jsou exkurze do různých měst a oblastí německy mluvících zemí. Studenti navštěvují např. Berlín, Mnichov, Drážďany, Vídeň, Salzburg, Linec, oblast Podyjí, ...

V německém jazyce byla navázána také mezinárodní spolupráce jednak formou korespondenčního projektu, jednak formou výměnných pobytů. Na podzim 2019 proběhl výměnný pobyt se studenty lycea z Polska.

Učební plány předmětů

On-line přenos - středa 2. února 2022 od 15.30 do 16.00  hodin – na Vaše dotazy týkající se maturity z NJ, exkurzí, výměnných pobytů, zahraničních výletů v NJ, ... odpovídá Jarmila Götzová, Marcela Pospíšilová a Lenka Padalíková

  Vánoční VídeňUčebna německého jazykaExkurze v SalzburguPředvánoční DrážďanyStudentská výměna s Polskem

Zřizovatel organizace

Zřizovatel organizaceSeparatorFinanční podporaPodpořil
Nahoru