Komise německého a francouzského jazyka

Složení předmětové komise NJ a FJ

Předseda:

Mgr. Jarmila Götzová - vedoucí oddělení francouzského jazyka

Členové:

Ing. Miriam Ševčíková, Mgr. Hana Bubáková, Mgr. Marcela Pospíšilová, Mgr. Iva Beránková

 

Zájezd do Lince

Zájezd do LinceV úterý 3. prosince 2019 jsme se my, studenti z různých tříd vyššího gymnázia, vydali společně s paní profesorkou Beránkovou, Ševčíkovou a Pospíšilovou na adventní zájezd do Lince. Cesta trvala zhruba čtyři hodiny. Po příjezdu jsme zamířili na vrch Pöstlingberg ke kostelu, který jsme si prohlédli nejen zvenčí, ale i zevnitř. Byl tam vystaven ...

Více v článku pdfZájezd do Lince (663 KB)

Výměna očima studentů

Postřehy z PolskaCo bys vzkázal(a) dalším účastníkům výměnného pobytu?

Vzkázala bych, ať se nebojí a směle se přihlásí do další výměny. Jedná se o skvělou příležitost jak poznat jinou kulturu, než je u nás v České republice, a především se setkat s lidmi z jiné země.

Jděte do toho. Každá zkušenost je zkušenost. I když se může stát, že natrefíte na špatného partnera nebo se vyskytne jiná komplikace, vše je lepší než jen sedět doma.

Více v článku pdfVýměna očima studentů (397 KB)

Vaření německých pokrmů

Vaření německých pokrmůVe středu 30. ledna jsme společně s paní učitelkou Pospíšilovou zamířili na ZŠ Sokolovská. Na tento den byla totiž naplánována poněkud pestřejší hodina němčiny – vaření německých a rakouských pokrmů. Největší úspěch zaznamenaly sladké dezerty v čele se „Schwarzwaldským dortem“. I přes obtížnost receptu byl výsledek opravdu vynikající. K naprosté dokonalosti dortu přispěly i výborné třešně v rumu, které v létě nakládal jeden z našich spolužáků.

Více v článku pdfVaření německých pokrmů (986 KB)

Vánoční Vídeň

Vánoční VídeňV úterý 4. prosince 2018 se studenti třetího ročníku vyššího gymnázia zúčastnili celodenní exkurze do hlavního města sousedního Rakouska – Vídně. Od budovy gymnázia jsme vyrazili v brzkých ranních hodinách. Již během cesty nám pan průvodce připomněl historii celého Rakouska i samotné Vídně a svoje povídání obohatil mnoha zajímavostmi.

Naší první zastávkou bylo Technické muzeum se stovkami exponátů z historie i současnosti vědy a techniky. Díky širokému spektru vystavovaných modelů z různých technických oblastí si tam na své mohl přijít opravdu každý.

Více v článku pdfVánoční Vídeň (800 KB)

Vánoční Salzburg

Vánoční SalzburgV sobotu 1. 12. se zájemci z vyššího gymnázia vydali do Salzburgu. Kolem páté hodiny ranní nás vyzvedl autobus ve Velkém Meziříčí a my mohli vyrazit. Cesta tam trvala asi 6 hodin, většina z nás ji využila ke spánku, a ačkoliv jsme dorazili s menším zpožděním, dobrou náladu to nezkazilo. 

Nejprve jsme podnikli prohlídku města Salzburg a jeho krásného historického jádra, které bylo v roce 1996 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Více v článku pdfVánoční Salzburg (764 KB)

Projektový den na GVM v němčině

obazdaNěkolik studentek tříd 1. C a 3. C se rozhodlo během projektové výuky ve středu 31. 1. 2018 připravit tradiční bavorskou pomazánku „obazda“ a nabídnou ji k ochutnání návštěvníkům Odpoledne otevřených dveří. Studentky recept přeložily a návštevníci si jej mohli odnést domů. Pro ty z vás, kteří jste v tento den naši školu nenavštívili, uvádíme recept v tomto článku. Vyzkoušejte, stojí to za to. Dobrou chuť.

 Miriam Ševčíková

Tradiční neodolatelná bavorská pomazánka Obazda

 • 2 ½ vyzrálého sýru Camembert (tj. zhruba 125 g)
 • 1 sýr Philadelphia (125 g)
 • 75 g másla
 • trochu mléka či piva
 • sladká mletá paprika
 • špetka soli a pepře
 • drcený kmín
 • 1 malá cibulka

Postup:

 1. Camembert nakrájíme na malé kousky a dáme do mísy.
 2. Dále přidáme sýr Philadelphia a změklé máslo.
 3. Všechno rukou promícháme a vytvoříme hmotu, můžeme si pomoci ručním mixérem. Abychom vytvořili krémovou pěnu, přidáme trochu mléka.
 4. Přisypeme mletou papriku podle chuti. Pomazánka by se měla zbarvit do růžova.
 5. Dochutíme solí, pepřem a kmínem. Nakonec přimícháme nadrobno nakrájenou cibuli.

Vánoční trhy v Drážďanech

P1080124Na začátku prosince se studenti gymnázia z různých tříd jeli podívat na vánoční trhy do Drážďan (Německo). Vyjíždělo se 9. 12. 2017 brzy ráno a cesta trvala několik hodin.

V Drážďanech zrovna probíhala Štolová slavnost, při níž lidé procházeli v průvodu městem od Rezidenčního zámku na vánoční trhy na náměstí Altmarkt. Lidé byli převlečeni do kostýmů, které zobrazovaly jednotlivé profese – pekaři, kominíci, kováři, a mnohé další. Koňské spřežení vezlo několikatunovou štolu, která byla nakonec rozkrájena a prodávána.

Více informací je v článku pdfVánoční trhy v Drážďanech (354 KB)

Exkurze ve Vídni

Exkurze ve VídniKoncem září jsme vyrazili (třídy 7. A a 3. C) na exkurzi do hlavního města Rakouska – Vídně. Z města jsme si přivezli nové znalosti z historie, zážitky, fotky a samozřejmě hromadu rakouských sladkostí.

V úterý 26. září 2017 jsme se sešli již v ranních hodinách, abychom se vypravili za nejkrásnějšími a nejvýznamnějšími památkami, které nám Vídeň nabízí. Trvalo přibližně dvě hodiny, než jsme autobusem dorazili do rušného centra. Naší první zastávkou byl zámek Schönbrunn.

Více v článku pdfExkurze ve Vídni (361 KB).

Jak jsme si osladili konec školního roku 2016/2017

varimeV naší učebnici němčiny (Schritte international 3) jsme četli článek s názvem „nebezpečně sladké“, který pojednával o sladkých specialitách německy mluvících zemí. Někteří z nás pečlivě nastudovali originální recepty v němčině a sladké speciality se rozhodli připravit pro své spolužáky. Pochutnali jsme si např. na Schwarzwaldském třešňovém dortu, Frankfurtském věnci, …

Abyste si i vy mohli na těchto sladkých německých specialitkách pochutnat, nabízíme vám recepty v češtině J A za celou 2. C vám přejeme dobrou chuť.

Recepty naleznete v článku pdfJak jsme si osladili konec školního roku 2016/2017 (511 KB).

 

Erasmus+

Účastníci kurzuOd neděle 20. 8. 2017 do soboty 2. 9. 2017 jsem se v Berlíně zúčastnila kurzu Deutsch für Lehrer (Němčina pro učitele) na DID-Institutu. Dopoledne jsem absolvovala výuku ve standardním kurzu, odpoledne jsme měli hospitace a jejich zhodnocení. První týden nám na žádost kolegyně učitelky z Rumunska přidali ještě 4 hodiny didaktiky NJ. Protože se každý jazyk stále vyvíjí, bavili jsme se především o současné němčině, ale rozhovory se týkaly také života v Německu i Berlíně.

Více v článku pdfErasmus+ (344 KB).

Zřizovatel organizace

Zřizovatel organizaceSeparatorFinanční podporaPodpořil
Nahoru