Komise německého a francouzského jazyka

Složení předmětové komise NJ a FJ

Předseda:

Mgr. Jarmila Götzová - vedoucí oddělení francouzského jazyka

Členové:

Ing. Miriam Ševčíková, Mgr. Hana Bubáková, Mgr. Marcela Pospíšilová, Mgr. Iva Beránková, Mgr. Lenka Padalíková

 

Úspěch žáků GVM v soutěži v německém jazyce

GVMLetošní školní rok přinesl naší škole významný úspěch v konverzační soutěži z německého jazyka. V okresním kole této soutěže naše gymnázium reprezentovaly studentky 7. A Natálie Báňová a Alžběta Pánková a ze třídy 6. A student Martin Špinar, který soutěžil v konkurenci o rok starších studentů a v tomto kole soutěž vyhrál. Díky své píli a intenzivnímu zájmu o německý jazyk také mimo školní výuku dosáhl vynikajících jazykových znalostí a dovedností. Plně jich využil i v krajském kole soutěže, ve kterém rovněž obsadil první místo. K dosaženým úspěchům všem třem studentům blahopřejeme a v celostátním kole soutěže, kam postupuje Martin Špinar, mu držíme pěsti a přejeme hodně štěstí.

 Jarmila Götzová

 

Náš poslední výlet

Exkurze do VídněVe čtvrtek 24. března 2022 jsme vyrazili (třídy 8. A a 4. C) na výlet do hlavního města Rakouska – Vídně. I když to byl jednodenní výlet, moc jsme si ho užili, viděli spoustu památek a přivezli si nové fotky a nějaké sladkosti. 

Ráno jsme se sešli, abychom se vypravili na naši cestu do Vídně a viděli všechny její krásy a historické památky. Trvalo přibližně tři hodiny, než jsme dojeli do naší cílové destinace, což byl kopec Kahlenberg na severu vídeňského předměstí s vyhlídkou na centrum.

Více v článku pdfNáš poslední výlet (616 KB)

Německý jazyk

Odpoledne otevřených dveří 2022

Německý jazyk je na Gymnáziu Velké Meziříčí koncipován jako druhý cizí jazyk.

V osmiletém studiu se začíná německý jazyk vyučovat v tercii podle učebnic Direkt interaktiv a Klett Maximal interaktiv a na vyšším gymnáziu navazuje výuka druhým dílem učebnice Passt schon! Ve čtyřletém studiu jsou studenti rozděleni do dvou skupin podle dosažené jazykové úrovně ze základní školy – začátečníků a pokročilých a podle toho začínají studovat podle prvního nebo druhého dílu učebnice Passt schon! Při výuce je kladen důraz na všechny složky jazyka – gramatiku, lexikologii, syntax, fonetiku i stylistiku. V posledním ročníku dosahují studenti jazykové úrovně B 1 a mohou si zvolit německý jazyk jako maturitní předmět.

Od třetího ročníku mohou studenti navštěvovat volitelný předmět – německou konverzaci, kde jsou doplňovány a prohlubovány jejich znalosti ve všech oblastech jazyka.

Každým rokem se studenti zapojují do německých soutěží, olympiády v německém jazyce a mezinárodní soutěže Best in Deutsch. Tradicí a doplněním výuky německého jazyka jsou exkurze do různých měst a oblastí německy mluvících zemí. Studenti navštěvují např. Berlín, Mnichov, Drážďany, Vídeň, Salzburg, Linec, oblast Podyjí, ...

V německém jazyce byla navázána také mezinárodní spolupráce jednak formou korespondenčního projektu, jednak formou výměnných pobytů. Na podzim 2019 proběhl výměnný pobyt se studenty lycea z Polska.

Učební plány předmětů

On-line přenos - středa 2. února 2022 od 15.30 do 16.00  hodin – na Vaše dotazy týkající se maturity z NJ, exkurzí, výměnných pobytů, zahraničních výletů v NJ, ... odpovídá Jarmila Götzová, Marcela Pospíšilová a Lenka Padalíková

  Vánoční VídeňUčebna německého jazykaExkurze v SalzburguPředvánoční DrážďanyStudentská výměna s Polskem

Zájezd do Lince

Zájezd do LinceV úterý 3. prosince 2019 jsme se my, studenti z různých tříd vyššího gymnázia, vydali společně s paní profesorkou Beránkovou, Ševčíkovou a Pospíšilovou na adventní zájezd do Lince. Cesta trvala zhruba čtyři hodiny. Po příjezdu jsme zamířili na vrch Pöstlingberg ke kostelu, který jsme si prohlédli nejen zvenčí, ale i zevnitř. Byl tam vystaven ...

Více v článku pdfZájezd do Lince (663 KB)

Výměna očima studentů

Postřehy z PolskaCo bys vzkázal(a) dalším účastníkům výměnného pobytu?

Vzkázala bych, ať se nebojí a směle se přihlásí do další výměny. Jedná se o skvělou příležitost jak poznat jinou kulturu, než je u nás v České republice, a především se setkat s lidmi z jiné země.

Jděte do toho. Každá zkušenost je zkušenost. I když se může stát, že natrefíte na špatného partnera nebo se vyskytne jiná komplikace, vše je lepší než jen sedět doma.

Více v článku pdfVýměna očima studentů (397 KB)

Vaření německých pokrmů

Vaření německých pokrmůVe středu 30. ledna jsme společně s paní učitelkou Pospíšilovou zamířili na ZŠ Sokolovská. Na tento den byla totiž naplánována poněkud pestřejší hodina němčiny – vaření německých a rakouských pokrmů. Největší úspěch zaznamenaly sladké dezerty v čele se „Schwarzwaldským dortem“. I přes obtížnost receptu byl výsledek opravdu vynikající. K naprosté dokonalosti dortu přispěly i výborné třešně v rumu, které v létě nakládal jeden z našich spolužáků.

Více v článku pdfVaření německých pokrmů (986 KB)

Vánoční Vídeň

Vánoční VídeňV úterý 4. prosince 2018 se studenti třetího ročníku vyššího gymnázia zúčastnili celodenní exkurze do hlavního města sousedního Rakouska – Vídně. Od budovy gymnázia jsme vyrazili v brzkých ranních hodinách. Již během cesty nám pan průvodce připomněl historii celého Rakouska i samotné Vídně a svoje povídání obohatil mnoha zajímavostmi.

Naší první zastávkou bylo Technické muzeum se stovkami exponátů z historie i současnosti vědy a techniky. Díky širokému spektru vystavovaných modelů z různých technických oblastí si tam na své mohl přijít opravdu každý.

Více v článku pdfVánoční Vídeň (800 KB)

Vánoční Salzburg

Vánoční SalzburgV sobotu 1. 12. se zájemci z vyššího gymnázia vydali do Salzburgu. Kolem páté hodiny ranní nás vyzvedl autobus ve Velkém Meziříčí a my mohli vyrazit. Cesta tam trvala asi 6 hodin, většina z nás ji využila ke spánku, a ačkoliv jsme dorazili s menším zpožděním, dobrou náladu to nezkazilo. 

Nejprve jsme podnikli prohlídku města Salzburg a jeho krásného historického jádra, které bylo v roce 1996 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Více v článku pdfVánoční Salzburg (764 KB)

Projektový den na GVM v němčině

obazdaNěkolik studentek tříd 1. C a 3. C se rozhodlo během projektové výuky ve středu 31. 1. 2018 připravit tradiční bavorskou pomazánku „obazda“ a nabídnou ji k ochutnání návštěvníkům Odpoledne otevřených dveří. Studentky recept přeložily a návštevníci si jej mohli odnést domů. Pro ty z vás, kteří jste v tento den naši školu nenavštívili, uvádíme recept v tomto článku. Vyzkoušejte, stojí to za to. Dobrou chuť.

 Miriam Ševčíková

Tradiční neodolatelná bavorská pomazánka Obazda

 • 2 ½ vyzrálého sýru Camembert (tj. zhruba 125 g)
 • 1 sýr Philadelphia (125 g)
 • 75 g másla
 • trochu mléka či piva
 • sladká mletá paprika
 • špetka soli a pepře
 • drcený kmín
 • 1 malá cibulka

Postup:

 1. Camembert nakrájíme na malé kousky a dáme do mísy.
 2. Dále přidáme sýr Philadelphia a změklé máslo.
 3. Všechno rukou promícháme a vytvoříme hmotu, můžeme si pomoci ručním mixérem. Abychom vytvořili krémovou pěnu, přidáme trochu mléka.
 4. Přisypeme mletou papriku podle chuti. Pomazánka by se měla zbarvit do růžova.
 5. Dochutíme solí, pepřem a kmínem. Nakonec přimícháme nadrobno nakrájenou cibuli.

Vánoční trhy v Drážďanech

P1080124Na začátku prosince se studenti gymnázia z různých tříd jeli podívat na vánoční trhy do Drážďan (Německo). Vyjíždělo se 9. 12. 2017 brzy ráno a cesta trvala několik hodin.

V Drážďanech zrovna probíhala Štolová slavnost, při níž lidé procházeli v průvodu městem od Rezidenčního zámku na vánoční trhy na náměstí Altmarkt. Lidé byli převlečeni do kostýmů, které zobrazovaly jednotlivé profese – pekaři, kominíci, kováři, a mnohé další. Koňské spřežení vezlo několikatunovou štolu, která byla nakonec rozkrájena a prodávána.

Více informací je v článku pdfVánoční trhy v Drážďanech (354 KB)

Zřizovatel organizace

Zřizovatel organizaceSeparatorFinanční podporaPodpořil
Nahoru