Komise německého a francouzského jazyka

Složení předmětové komise NJ a FJ

Předseda:

Mgr. Jarmila Götzová - vedoucí oddělení francouzského jazyka

Členové:

Ing. Miriam Ševčíková, Mgr. Hana Bubáková, Mgr. Marcela Pospíšilová, Mgr. Iva Beránková, Mgr. Lenka Padalíková

 

Španělština na GVM

Španělská vlajkaOd letošního září mají studenti třídy 3. C a 7. A možnost navštěvovat kromě jiných i dvouletý seminář španělského jazyka. Zájem mezi studenty o výběr tohoto volitelného předmětu byl velký. Jsme teprve na začátku, ale abecedu a základy výslovnosti už máme za sebou a správně vyslovit např. jméno nové světové jedničky ve dvouhře (Carlos Alcaraz) tedy pro studenty již není žádný problém :-).

Lenka Padalíková

Třeťáci ve Vídni aneb deštníky s sebou

Třeťáci ve Vídni aneb deštníky s sebouPandemie koronaviru, která se k nám na počátku roku 2020 vkradla, nás připravila o spoustu zážitků a na nějakou dobu učinila ze školní docházky pouhé monotónní snahy o udržení pozornosti před obrazovkou. Jakmile se ale opatření začala rozvolňovat, mysli nás i našich učitelů začaly být pozitivnější a otevřenější nápadům, jak nám to tu ještě na poslední chvíli trochu zpestřit, než se vydáme vstříc maturitnímu ročníku. A tak jsme se my, žáci třetího ročníku Gymnázia ve Velkém Meziříčí, nakonec přece vydali na již tradiční výlet do Vídně.

Více v článku pdfTřeťáci ve Vídni aneb deštníky s sebou (790 KB)

Úspěch žáků GVM v soutěži v německém jazyce

GVMLetošní školní rok přinesl naší škole významný úspěch v konverzační soutěži z německého jazyka. V okresním kole této soutěže naše gymnázium reprezentovaly studentky 7. A Natálie Báňová a Alžběta Pánková a ze třídy 6. A student Martin Špinar, který soutěžil v konkurenci o rok starších studentů a v tomto kole soutěž vyhrál. Díky své píli a intenzivnímu zájmu o německý jazyk také mimo školní výuku dosáhl vynikajících jazykových znalostí a dovedností. Plně jich využil i v krajském kole soutěže, ve kterém rovněž obsadil první místo. K dosaženým úspěchům všem třem studentům blahopřejeme a v celostátním kole soutěže, kam postupuje Martin Špinar, mu držíme pěsti a přejeme hodně štěstí.

 Jarmila Götzová

 

Náš poslední výlet

Exkurze do VídněVe čtvrtek 24. března 2022 jsme vyrazili (třídy 8. A a 4. C) na výlet do hlavního města Rakouska – Vídně. I když to byl jednodenní výlet, moc jsme si ho užili, viděli spoustu památek a přivezli si nové fotky a nějaké sladkosti. 

Ráno jsme se sešli, abychom se vypravili na naši cestu do Vídně a viděli všechny její krásy a historické památky. Trvalo přibližně tři hodiny, než jsme dojeli do naší cílové destinace, což byl kopec Kahlenberg na severu vídeňského předměstí s vyhlídkou na centrum.

Více v článku pdfNáš poslední výlet (616 KB)

Německý jazyk

Odpoledne otevřených dveří 2022

Německý jazyk je na Gymnáziu Velké Meziříčí koncipován jako druhý cizí jazyk.

V osmiletém studiu se začíná německý jazyk vyučovat v tercii podle učebnic Direkt interaktiv a Klett Maximal interaktiv a na vyšším gymnáziu navazuje výuka druhým dílem učebnice Passt schon! Ve čtyřletém studiu jsou studenti rozděleni do dvou skupin podle dosažené jazykové úrovně ze základní školy – začátečníků a pokročilých a podle toho začínají studovat podle prvního nebo druhého dílu učebnice Passt schon! Při výuce je kladen důraz na všechny složky jazyka – gramatiku, lexikologii, syntax, fonetiku i stylistiku. V posledním ročníku dosahují studenti jazykové úrovně B 1 a mohou si zvolit německý jazyk jako maturitní předmět.

Od třetího ročníku mohou studenti navštěvovat volitelný předmět – německou konverzaci, kde jsou doplňovány a prohlubovány jejich znalosti ve všech oblastech jazyka.

Každým rokem se studenti zapojují do německých soutěží, olympiády v německém jazyce a mezinárodní soutěže Best in Deutsch. Tradicí a doplněním výuky německého jazyka jsou exkurze do různých měst a oblastí německy mluvících zemí. Studenti navštěvují např. Berlín, Mnichov, Drážďany, Vídeň, Salzburg, Linec, oblast Podyjí, ...

V německém jazyce byla navázána také mezinárodní spolupráce jednak formou korespondenčního projektu, jednak formou výměnných pobytů. Na podzim 2019 proběhl výměnný pobyt se studenty lycea z Polska.

Učební plány předmětů

On-line přenos - středa 2. února 2022 od 15.30 do 16.00  hodin – na Vaše dotazy týkající se maturity z NJ, exkurzí, výměnných pobytů, zahraničních výletů v NJ, ... odpovídá Jarmila Götzová, Marcela Pospíšilová a Lenka Padalíková

  Vánoční VídeňUčebna německého jazykaExkurze v SalzburguPředvánoční DrážďanyStudentská výměna s Polskem

Zájezd do Lince

Zájezd do LinceV úterý 3. prosince 2019 jsme se my, studenti z různých tříd vyššího gymnázia, vydali společně s paní profesorkou Beránkovou, Ševčíkovou a Pospíšilovou na adventní zájezd do Lince. Cesta trvala zhruba čtyři hodiny. Po příjezdu jsme zamířili na vrch Pöstlingberg ke kostelu, který jsme si prohlédli nejen zvenčí, ale i zevnitř. Byl tam vystaven ...

Více v článku pdfZájezd do Lince (663 KB)

Výměna očima studentů

Postřehy z PolskaCo bys vzkázal(a) dalším účastníkům výměnného pobytu?

Vzkázala bych, ať se nebojí a směle se přihlásí do další výměny. Jedná se o skvělou příležitost jak poznat jinou kulturu, než je u nás v České republice, a především se setkat s lidmi z jiné země.

Jděte do toho. Každá zkušenost je zkušenost. I když se může stát, že natrefíte na špatného partnera nebo se vyskytne jiná komplikace, vše je lepší než jen sedět doma.

Více v článku pdfVýměna očima studentů (397 KB)

Vaření německých pokrmů

Vaření německých pokrmůVe středu 30. ledna jsme společně s paní učitelkou Pospíšilovou zamířili na ZŠ Sokolovská. Na tento den byla totiž naplánována poněkud pestřejší hodina němčiny – vaření německých a rakouských pokrmů. Největší úspěch zaznamenaly sladké dezerty v čele se „Schwarzwaldským dortem“. I přes obtížnost receptu byl výsledek opravdu vynikající. K naprosté dokonalosti dortu přispěly i výborné třešně v rumu, které v létě nakládal jeden z našich spolužáků.

Více v článku pdfVaření německých pokrmů (986 KB)

Vánoční Vídeň

Vánoční VídeňV úterý 4. prosince 2018 se studenti třetího ročníku vyššího gymnázia zúčastnili celodenní exkurze do hlavního města sousedního Rakouska – Vídně. Od budovy gymnázia jsme vyrazili v brzkých ranních hodinách. Již během cesty nám pan průvodce připomněl historii celého Rakouska i samotné Vídně a svoje povídání obohatil mnoha zajímavostmi.

Naší první zastávkou bylo Technické muzeum se stovkami exponátů z historie i současnosti vědy a techniky. Díky širokému spektru vystavovaných modelů z různých technických oblastí si tam na své mohl přijít opravdu každý.

Více v článku pdfVánoční Vídeň (800 KB)

Vánoční Salzburg

Vánoční SalzburgV sobotu 1. 12. se zájemci z vyššího gymnázia vydali do Salzburgu. Kolem páté hodiny ranní nás vyzvedl autobus ve Velkém Meziříčí a my mohli vyrazit. Cesta tam trvala asi 6 hodin, většina z nás ji využila ke spánku, a ačkoliv jsme dorazili s menším zpožděním, dobrou náladu to nezkazilo. 

Nejprve jsme podnikli prohlídku města Salzburg a jeho krásného historického jádra, které bylo v roce 1996 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Více v článku pdfVánoční Salzburg (764 KB)

Zřizovatel organizace

Zřizovatel organizaceSeparatorFinanční podporaPodpořil
Nahoru