Advent 2022 na GVM
Odkaz ke spuštění: http://mail.gvm.cz/video/advent-gvm-2022-web.mp4
Složení předmětové komise De, VV, ...
Předseda:
Mgr. Barbora Štindlová - vedoucí oddělení dějepisu
Členové:
Mgr. Lenka Muchová - vedoucí oddělení výtvarné výchovy
Mgr. Dagmar Handová Navrátilová - vedoucí oddělení latiny
Mgr. Markéta Rosová Prudíková, Ph.D. - vedoucí oddělení hudební výchovy
Mgr. Ilona Pokorná - vedoucí oddělení OV, ZSV
Mgr. Kateřina Káňová, Mgr. Ladislava Fialková, Mgr. Jana Říhová, Mgr. Marcela Pospíšilová, Mgr. Tereza Hammerová, Mgr. Lenka Padalíková, Mgr. Marie Nedomová
Odkaz ke spuštění: http://mail.gvm.cz/video/advent-gvm-2022-web.mp4
S menším předstihem dorazila 1. prosince pětičlenná skupina z naší třídy (6. A) do Kopretiny, centra pro rodiče s dětmi. Mikuláš postupně předvolával všechny zúčastněné a četl jim z knihy hříchů. Andělé poté porozdávali balíčky s ovocem a sladkostmi. Samozřejmě také nechyběli strašidelní čerti, kterým malí provinilci slíbili do příštího roku polepšení. Nakonec jsme si všichni společně zazpívali koledy a rozloučili jsme se. Doufáme, že se náš program líbil nejen dětem, ale i rodičům a že jsme podpořili vánoční atmosféru.
Výstava v Městské knihovně ve Velkém Meziříčí s názvem Není koláž jako koláž bude zahájena ve čtvrtek 8. prosince v 17 hodin slavnostní vernisáží. Surraelistické a lettristické práce studentů výtvarné výchovy Gymnázia Velké Meziříčí jsou volně inspirovány dílem světoznámého českého výtvarníka a literáta. Život a dílo Jiřího Koláře si v tomto kalendářním roce připomínáme u příležitosti již uplynulých 20. let od jeho úmrtí. Srdečně zveme k prohlídce instalovaných koláží, ve výstavní síni jsou k vidění až do 26. ledna 2023.
– takový byl letošní podtitul Měsíce filmu na školách, který už po osmnácté připravil tým projektu Příběhy bezpráví. Gymnázium Velké Meziříčí se spolu s více než 400 školami v republice stalo součástí vzdělávacího programu Jeden svět na školách. V pátek 25. 11. 2022 žáci tercie a kvarty nejprve zhlédli film s názvem Normalizační loutka, který vznikl díky spolupráci společnosti Člověk v tísni a divadelního souboru Buchty a loutky. Období let 1970 až 1989 je zde nahlíženo perspektivou obyčejného člověka – muže narozeného v roce 1970. Divákům je přiblížen svět školky, školy, pionýrských schůzek… Loutka v průběhu děje činí několik rozhodnutí, ale svobodné volby příliš nemá. Protagonista sám sebe označuje za šedou myš, jež se bojí vyčnívat z řady, o něčem se volně rozhodnout.
Po promítnutí filmu následovala krátká studentská reflexe a pak už beseda s „pamětníkem“ šedého socialismu Mgr. Martinem Štindlem, Ph.D. Host (*1969) snímek komentoval, vedl paralelu mezi fiktivním příběhem a svými vzpomínkami, přinesl na ukázku normalizačních dokumentů. Žáci měli možnost vyjádřit své pocity a zároveň se ptát na to, co je právě napadlo. V závěru setkání byli přítomní vyzváni, aby sledovali společenské dění, zajímali se o své okolí, protože jen aktivní člověk má šanci život zlepšovat.
Barbora Štindlová
V poslední zářijové úterý se naše třídy 3. C a 7. A vydaly místo obvyklého vyučování do nedalekého střediska NESA. Hned u dveří nás s úsměvem přivítaly pracovnice zdejšího denního stacionáře a uvedly nás do tamější jídelny, kde jsme si poslechli mnoho nových a zajímavých informací o celé organizaci, klientech a o možnostech podpory těmto lidem.
Více v článku Na exkurzi v NESE (670 KB)
14. června 2022 se žáci 3. A zúčastnili dějepisné exkurze nazvané „Praha světel a stínů“. Během celodenní exkurze zaměřené na období baroka jsme prošli významné pražské památky z období 17. až 18. století. Ve stopách baroka jsme se postupně zastavili u Lorety, na Novém světě, u Matyášovy brány na Pražském hradě, vystoupali jsme na zvonici chrámu svatého Mikuláše, prošli jsme si vyhlášenou barokní Vrtbovskou zahradou, obdivovali sochy barokních umělců na Karlově mostě, navštívili Klementinum a celodenní putování jsme zakončili na Vyšehradě zajímavou prohlídkou kasemat. Měli jsme jedinečnou možnost projít Prahou za doprovodu zkušeného průvodce, který nás svým poutavým vyprávěním na pár hodin přenesl do doby baroka.
Ladislava Fialková
Dějepisná exkurze „Praha vzdoru“ zaměřená na druhou světovou válku a odboj přiblížila žákům 4. A období protektorátu Čechy a Morava, atentátu na Heydricha a holocaustu. Kvartáni měli příležitost navštívit bývalé sídlo gestapa Petschkův palác, Pinkasovu synagogu – památník obětí holocaustu a kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde se před 80 lety odehrál poslední souboj mezi československými parašutisty a příslušníky gestapa. Odborný a zároveň poutavý výklad, který nám během celého dne podával zkušený průvodce, skvěle doplnil učivo ze školních hodin dějepisu. Téma celodenní exkurze bylo neveselé, o to více však zajímavé a přínosné.
Ladislava Fialková
Dne 30. května se po dvouleté pauze konal další ročník Dějepravného soutěžení na téma Za časů Elišky Přemyslovny. Třebíčský zámek se přenesl do středověku. Naše gymnázium vyslalo dva soutěžní týmy a dvě skupiny pomocníků, které se samy dříve soutěže účastnily a na letošním ročníku se podílely na její organizaci. My jsme měly na starosti stanoviště zabývající se heraldikou a genealogií.
Více v článku Po covidové pauze je GVM při Dějepravném soutěžení opět ve hře (688 KB).
Výstava nejen maturitních prací na půdě Gymnázia Velké Meziříčí na téma
Zub času
bude otevřena veřejnosti dne 1. 6. 2022 od 17.15 h.
O mimořádný úspěch v dějepisné olympiádě se v letošním školním roce zasloužil Petr Bradáč ze 7. A. Ve dnech 23. až 25. 5. 2022 se zúčastnil ústředního kola dějepisné olympiády v Hradci Králové, kam se postupně probojoval přes školní, okresní a krajské kolo. Postupem až do nejvyššího kola soutěže prokázal nejenom hluboké historické znalosti týkající se letošního tématu „Šlechta v proměnách času – šlechta na pozadí dějinných událostí 1648–1948“, ale také odevzdal zdařilou písemnou práci věnující se osobnosti Jana Podstatzkého-Lichtenštejna a emigraci jeho rodiny v roce 1948. Petrovi se v Hradci Králové přední příčky obsadit nepodařilo, nicméně už jen samotná účast v nejvyšším kole soutěže byla neopakovatelnou zkušeností a velkým úspěchem.
Ladislava Fialková