Přeskočit navigaci
 
Titulní strana Zahraniční spolupráce Studentská výměna
Čeština (Česká republika)Deutsch (DE-CH-AT)English (United Kingdom)

Studentská výměna

gymnasiumweilheim Již jedenáct let existuje spolupráce mezi Gymnáziem Velké Meziříčí a Gymnáziem Weilheim v Bavorsku. Austausch – slovo, které se stalo běžnou součástí života velkomeziřičského gymnázia, slovo, které zná většina studentů, rodičů a učitelů.

Dva týdny na přelomu září a října tráví jedna třída weilheimského 10. ročníku se dvěma pedagogy ve Velkém Meziříčí, naši studenti 2. ročníku (původně 3. ročníku) se dvěma učiteli pobývají v Bavorsku v červnu.

Programy výměny

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Program výměny na rok 2009/2010 připravujeme.
 

Co výměna znamená?

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

gymnasiumweilheim Když se řekne „Austausch“, většina z nás ví, oč jde. Ano, toto německé slovo nemusí být překládáno do češtiny. Naopak, pokud ho přeložíme („výměna“), pak tento český překlad nevyjadřuje všechno to, co si všichni zasvěcení pod jeho německým ekvivalentem představují. Již jedenáct let existuje spolupráce mezi Gymnáziem Velké Meziříčí a Gymnáziem Weilheim v Bavorsku.

Číst dále: Co výměna znamená?

 
 

Účastníci výměny

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Účastníci výměny 2007/2008 (2,13 Mb)

 
 

Historie výměny

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

vymena_03Tradice česko-německé studentské výměny na velkomeziříčském gymnáziu trvá od roku 1993. U jejího zrodu stála Mgr. Lenka Plocková, učitelka němčiny na naší škole. V březnu roku 1993 se L. Plocková zúčastnila stipendijního hospitačního pobytu na gymnáziu ve Weilheimu (Gymnasium Weilheim, Horní Bavorsko). Tyto hospitační pobyty organizuje pro české učitele každým rokem bavorské ministerstvo školství a kultury. Jejich cílem je přispět nejen k tomu, aby čeští učitelé poznali bavorský školský systém, ale aby byla podle možností navázána trvalejší spolupráce mezi školami v obou zemích. To bylo také naším přáním.

Číst dále: Historie výměny

 
 

Kroniky výměn

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

kronikaZ každé výměny je vytvořena kronika, která kromě soupisu účastníků a podzimního a jarního harmonogramu také popisuje konkrétní program a dojmy z jednotlivých pobytových dnů. Studenti tak shrnují své zážitky, postřehy a komentáře nejen k akcím, které se uskutečnily pod záštitou školy, ale také k akcím pořádaným jejich hostiteli.

V kronice najdeme okomentované fotografie, ukázky kulturních programů a rady pro další účastníky. V kronikách posledních ročníků jsou popsané i některé události z podzimní části.

Do kronik můžete nahlédnout na dnu otevřených dveří v učebně německého jazyka.

 
 

Proč výměnný pobyt?

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

NeuschweisteinUž jsme se zmínili – v historii naší výměny – že na začátku devadesátých let měly studentské výměny mezi naší zemí a zeměmi západními punc jisté exotičnosti a výjimečnosti. Desetiletí nepřirozeného stavu, který omezoval normální vzájemné kontakty, vedla na obou stranách k nahromadění předsudků, omylů a někdy přímo kuriózních představ.

Číst dále: Proč výměnný pobyt?

 
 

Nejlepší dojmy

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

vymena_02Přinášíme nejlepší dojmy našich studentů z výměnných pobytů, které zažily v hostitelských rodinách, v tamní škole, ale také ve svém volném čase.

Číst dále: Nejlepší dojmy

 
 

Zajímavosti

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

Níže si můžete přečíst další dokumenty týkající se výměnného programu:

Rady účastníkům (25 Kb)

Co vás nejvíc zaujalo? (28 Kb)

Co vám pobyt dal nebo vzal? (25 Kb)

Další postřehy (21 Kb)

Jaké akce se vám líbily? (25 Kb)

 
 

Kdybych to byl/a býval/a věděl/a,...

Pozor, otevřeno v novém okně. PDFTiskEmail

vymena_04 Ještě než si zabalíte a vyrazíte za dobrodružstvím, přečtěte si několik rad těch, kteří už na výměnném pobytu byli.

Kdybych to byl/a býval/a věděl/a ...

Číst dále: Kdybych to byl/a býval/a věděl/a,...

 
 

Více článků...

Strana 1 z 2

<< Začátek < Předchozí 1 2 Další > Konec >>

Gymnázium
Velké Meziříčí

Sokolovská 235/27
594 01 Velké Meziříčí
tel.: 566 522 839(49)
tel., fax ředitele: 566 521 600
e-mail: skola@gvm.cz
další kontakty

 

Bleskovky

 

Ankety

Byli byste pro zavedení školného na vysokých školách?